Subiect: Papalitatea
View Single Post
  #357  
Vechi 07.08.2010, 15:36:38
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul

Biserica este Taină. Nu numai că ea administrează cele 7 Sfinte Taine, dar este Taină ea însăși. Definitoriu Tainelor este existența unui corespondent între acțiunea în plan văzut și acțiunea în plan nevăzut.
Unitatea comunității în jurul preotului paroh, unitatea Bisericii Locale în jurul episcopului sunt expresii vizibile ale unității în jurul Adevărului, care este Cristos. După cum observă Meyendorff (un ortodox), acela este locul Domnului, care a plecat o vreme după Cină (deși se va întoarce), trimițând Duh Consolator care asistă Biserica. Parohul ocupă Locul Domnului în cartierul nostru. Episcopul ocupă Locul Domnului în Biserica Particulară. Tot așa este și la nivelul universal al Bisericii: Locul Domnului este ocupat de sfântul părinte, vicarul Său.
De fapt, este exact cum ați spus și dv: "Unitatea Bisericii nu este asigurata doar de o unire formala cu un virtual Papa", cu accentul pe "doar".
draga Mihnea,

Citind cele ce ai scris,imi vine sa te intreb...Catolicii stiu ca acolo unde este Duhul lui Hristos ( Mingiietorul )...se afla si Hristos ?

Traieste ( exista,se afla ) Iisus Hristos Dumnezeu in biserica catolica ?...si daca cumva da...unde in biserica?
__________________
Singura dragoste adevarata este cea care încredinteaza aproapelui viata vesnica! Sfintul Iustin Popovici