View Single Post
  #4  
Vechi 09.08.2010, 12:10:39
maiamaria maiamaria is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.07.2010
Mesaje: 20
Implicit nastere

Citat:
În prealabil postat de taluta Vezi mesajul
Pina sa vina vina primul meu copil pe lume nu stiam ca exista femei care nu au dureri cind au contractii la nastere.Eu am avut contractii nedureroase, nici nu stiam ca am contractii pina ce doctorul s-a uitat pe un aparat la care eram conectata si a spus dumneavoastra aveti contractii foarte rare,si eu am spus dar nu simt nimic, linga mine era in sala respectiva o femeie care urla de dureri, si l-am intrebat de ce nu simt nimic?si mi-a spus ca sunt printre fericitele care nu au dureri si ca exista asa ceva, dar pt ca nu m-am dilatat destul si nu se mai poate sa primesc injectie pt a provoca contractiile trebuie sa ma taie.Eu nu vroiam deloc cezariana pt ca mi-am dorit multi copii si la cezariana stiam ca e voie maximum 4.Mai ales cind am vazut ca nu ma doare nimic l-am rugat pe doctor sa mai astepte poate ma dilatez dar a spus ca nu se poate ca se imbatrineste placenta, si cind efectul injectiei dispare oricum n-o sa mai am contractii deloc.dupa operatie am avut dureri ingrozitoare insa de-abia respiram, si ma gindeam ce frumos ar fi fost sa fi putut naste natural....Inca ma mai gindesc cum a fost posibil sa nu am contractii dureroase.pt ca eu stiam ca o mama se chinuie mult pina naste.In prezent sunt insarcinata si ma bucur mult,este a patra cezariana, insa am o sarcina extrem de grea de-abia o duc pe picioare, si pina acum am fost tot timpul in pericol sa mi se rupa placenta ceea ce inseamna moarte, dar m-am riscat acum e copilul mare destul in burta sa supravietuiasca unei nasteri premature, si sper ca cu ajutorul lui Dumnezeu voi reusi ...Succes le urez la toate femeile care aduc prunci pe lume, Se merita....

Este normal sa nu ai dureri cand ai contractii rare.Asa incepe travaliul.Din cauza ca tu nu te-ai dilatat suficient a fost nevoie de cezariana.Nu ai ajuns in faza in care contractiile
au loc una/minut.Sa vezi atunci durere...

Oricum nu vad legatura cu credinta sau religia...

Si, da , se merita sa aduci prunci pe lume.Ei sunt bucuria si lumina casei...
Esti o norocoasa ca poti sa ai grija (material.) de 4 copii.Daca ii aduci pe lume ai obligatia sa le oferi o viata buna.

Din pacate ,in ziua de azi,in Ro ,multi nu pot face asta.De aceea cred ca a aduce pe lume cat mai multi copii este in act de egoism sau lipsa de responsabilitate,Inainte terbuie sa ne gandim ce le putem oferi..
Reply With Quote