View Single Post
  #22  
Vechi 18.08.2010, 00:54:40
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Si cum poti spune ca o mama poate hotari daca intrerupe sarcina sau nu? Draga mea,un om este format din TRUP si din SUFLET! Nimeni nu se poate lauda ca el si-a creat trupul,ca el si-a facut sufletul,ca el si-a daruit sanatatea de care se bucura etc. Dar totusi se spune "femeia este stapana pe trupul ei". Cata ipocrizie! Cum sa fie stapana?? Ar fi fost stapana daca si l-ar fi creat ea,dar din moment ce l-a facut altcineva inseamna ca i-l datoreaza acelui "Cineva" si ca trebuie sa ascultam de poruncile Lui. Este foarte logic.
Tu vezi problema din punct de vedere crestin. Daca eu spun ca Dumnezeu nu exista, si nici sufletul nu exista, logica ta nu mai sta in picioare.
Si femeia poate hotari asupra corpului ei, ca doar nu este o jucarie.

Cat despre catea, beh, sincera mi-au venit lacrimi la ochi. Macar daca s-ar schimba legile naturi. Asa ceva nu vezi la feline. Ursul panda, sau koala parca era, cand ii nasc gemeni, abandoneaza puiul mai slab, cu mai putine sanse de supravietuire. Acum doua luni am asistat la un pui de pisica, inca sugar, care avand coloana vertebrala rupta (picioarele nu le misca, si nici nu avea control asupra anului) era refuzat de catre mama, nu il lasa se suga lapte. A murit dupa o luna de zile, mieunea vai de el toate noptile, si de asta poate ca ar fi fost mai bine sa-l eutanasiez, decat sa sufere de durerile alea cumplite.

Last edited by Bast-et; 18.08.2010 at 01:02:25.
Reply With Quote