View Single Post
  #27  
Vechi 18.08.2010, 01:57:01
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Jucarie? De ce? Daca am fi fost simple jucarii nu ar fi permis Dumnezeu toate relele de pe pamant! Inclusiv acei copii malformati de care vorbeai,si ei sunt tot rodul stricaciunii care a patruns in lume dupa caderea in pacat.
Totusi,nu inteleg aceasta gandire a ateilor si modul lor de a privi lucrurile. Cum poti sa-L elimini pe Dumnezeu? Cum exista lumea,universul,absolut tot daca nu au fost create de cineva? Intr-adevar,putem sta sa ne contrazicem si pana dimineata,dar putem si sa ajungem la un consens. Important e sa gandesti rational si sa incerci sa gasesti raspunsurile potrivite. Poate vei gasi ceva sa te faca si pe tine sa crezi pana la urma.
Suntem jucarii caci trebuie sa ne transformam si sa ne schimbam ca sa fim pe placul acestui Dumnezeu.
Gandirea este simpla. Pun intr-o oala toata lumea, universul, absolut tot, scot toti zeii si religiile, si totul devine mai limpid.
De ce nevoia asta de a avea un Creator? De ce orice gaura, orice "nu stiu" este acoperita cu Dumnezeu? De ce nevoia de a fi sclav, supus unei fiinte supreme? Eu vad in posturile tale aceasta nevoie, aceasta "daca El nu exista, eu ce fac? ce se intampla cu mine?", un copil care ii teama sa o piarda pe mama, cam asa ceva.
Reply With Quote