View Single Post
  #1  
Vechi 20.08.2010, 21:37:11
Enlightened Enlightened is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Da hood
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Implicit Bine si rau? Exista oare?

Salut,

Sunt un ex-crestin fundamentalist. Ce caut eu aici? Pai m-a provocat un var si mi-a spus ca voi ma puteti readuce la calea cea "buna". Ce m-a facut pe mine sa il "lepad" pe Dumnezeu? Ei, faptul ca nu exista bine si rau. Apropo, sunt un om care aspira sa fie psiholog.

Puneti aceasta intrebare: "Exista oare rau?". Majoritatea veti spune: "Da, fiindca vad oameni care fura, vad oameni lacomi, vad oameni care ucid si vad oameni flegmatici". Dar, v-ati gandit oare de ce? De ce acesti oameni nu aleg calea cea "buna" la fel ca noi toti?

Raspunsul se afla in radacini, copilaria mai exact.

Iti alegi parintii?

Nu.

Iti alegi mediul in care vei trai?

Nu.

Iti alegi CUM te vei naste?

Nu.

Dupa cum v-ati dat seama pana acum, nasterea este un lucru la intamplare. Nimic nu este ales si nimic nu este sigur. Dar un lucru aproape sigur este ce va ajunge copilul. Sansele sunt mari pentru un copil care e crescut intr-un mediu bun sa iasa un om "bun". Sansele sunt mari pentru un copil care e crescut intr-un mediu rau sa iasa un om "rau". Sigur, exista si sansa ca un mediu rau sa dea nastere la un om bun si un mediu bun sa dea nastere la un om rau. Dar, eu ma gandesc la majoritatea, nu la sansele acelea minuscule. Incercati sa ganditi la scara larga, nu la "miracole" mici.

Si toate aceste lucruri se bazeaza pe un lucru aleator. O intamplare. Asta e rezultatul vietii tuturor.

E drept sa spunem ca un om care a trait in "iad" toata viata lui este rau? Sa spunem ca el isi merita soarta in iadul "adevarat"? Nu ar insemna ca Dumenzeu il condamna la 2 iaduri?! Unul care mai este si etern?! Asta inseamna justitia lui Dumnezeu?

Ce sa mai spun de bine. Oameni care sunt crescuti in "puf" si duc o viata normala se duc in rai, iar cei ghinionisti se duc in iad.

Acum 2000+ de ani, as fi crezut in bine si rau, dar acum este invechit. Trebuie sa evoluam si sa lepadam legile si religia. Eu visez la o lume in care oameni sunt educati sa respecte lumea in care traiesc, o lume in care oamenii nu sunt "buni" fiindca le spune legea sau un om chelios cu barba din ceruri, ci fiindca asa vor ei. Din 17 ani de viata mi-am dat seama prin logica ca raspunsul pentru comportamentul uman este compasiune si iubirea (stiu, suna siropos). Eu cred ca acest comportament poate fi invatat.

Nu spun sa va lepadati de religie (cel putin nu acum), fiindca este si ea buna la ceva. Dar, ce ma deranjeaza sunt zeii curenti. Orice zeu ce spune despre bine si rau este unul fals in ochii mei. Zeul crestin nu este unul care da fiecaruia aceleasi unelte si nici aceeasi multitudine de unelte. Pana si el spune ca nu-ti alegi parintii si mediul, deci putem spune ca totul este aleator.

Ne trebuie un zeu universal, chiar daca o fi el imaginar, unor oameni le trebuie comfortul unei vietii de apoi.
__________________
Isus s-a intors si e negru!
Reply With Quote