View Single Post
  #51  
Vechi 26.08.2010, 18:08:04
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotianul Vezi mesajul
Nationalitate nu prea era pe atunci(eventual cetatenie romana),din ce stiu,asa ca vorbim de popoare.In speta scitii.Cum poti demonstra ca Pavel se refera la cei din N Marii Negre si nu la cei din Dobrogea?nu se precizeaza.Se putea referi si la unii si la altii.Cum demonstram ca Apostolul Andrei nu a fost in ambele locuri?Poate lipsa unei distinctii asta arata.Este o supozitie ca si concluzia ta.Am inteles(nu sunt sigur daca am retinut corect)ca exista documente ale Papei Pius al II-lea despre primirea lui Andrei in Dobrogea http://www.9am.ro/stiri-revista-pres...-Romaniei.html
Fii atent ce se spune aici>,,Sfantul Andrei a ajuns pe malurile Dunarii si a fost primit de catre o uriasa multime "inflacarata de cuvintele sale", cum scrie Papa Pius al II-lea dupa izvoarele istorice avute la indemana".Articolul din acel link este preluat dupa un articol din Romania Libera din ce am inteles.Caut sursa.

Ce ironie>un protestant cauta surse despre protectorul(Apostolul Andrei) unei tari majoritar ortodoxe(Romania) si ajunge la o sursa catolica(Papa Pius II) :) O sa caut acel document sa vad daca exista si ce spune.

Nu sunt convins ca avem o concluzie clara,din ce am mai verificat si eu.Ciudati mai sunteti si dvs ortodocsii..aveti un protector(si nu orcine)si ii cautati nod in papura daca a fost pe aici sau nu :) Categoric ortodoxismul are inca mari enigme pentru mine.

Ți-am spus deja, provincia Sciția Mică era cunoscută doar local, prin scit omul antic înțelegea populația situată mai departe, la nordul Mării Negre și în stepa euroasiatică. Aceea era Sciția propriu-zisă.

Iar în Sciția Mică nu erau sciți ci dacii majoritari și greci, deși au existat și intruziuni ale unor grupuri de sciți.

Ce spune papa acela are tot atâta bază cât au cărțile lui Dan Brown. Catolicii scot astfel de povești din burtă fără nici o remușcare.

Documentele care există referindu-se la subiectul în cauză (viața și propovăduirea Apostolilor) sunt puține și sunt binecunoscute cercetătorilor. Cea mai mare parte sunt lucrări de ficțiune luate ulterior ca autentice de către tradiția bisericească. Tot ce se știe despre viețile Apostolilor și nu e cuprins în Scriptură e de proveniență îndoielnică sau sigur falsă, făcând parte din categoria scrierilor apocrife, scrieri caracterizate de fapte fantastice, neputând fi tratate ca documente istorice, ele nefiind niște relatări clare și încărcate de o teologie și filozofie profundă (așa cum sunt evangheliile și epistolele canonice) ci fiind niște scrieri cu caracter pueril și superficial, de multe ori eretic, așa cum te poți convinge citind astfel de scrieri, de pildă aici:

http://www.oldchristianwritings.com/...apocrypha.html


Teoretic, nu e exclus ca Sf. Andrei să fi ajuns în Dobrogea, dar e greu de crezut că avea timp fondeze comunități în multe cetăți. În ipoteza neconfirmată că el ar fi propovăduit într-adevăr în Tracia și Sciția și ținând cont de vârsta înaintată (Andrei fiind fratele lui Petru, cel mai bătrân Apostol, care la mijlocul anilor 60 avea în jur de 80 de ani), de faptul că nu știa probabil nici măcar limba greacă (fiind ca și Sf. Petru un biet pescar fără cultura unui fariseu și cetățean roman ca Pavel), cel mai probabil ar fi ales să consolideze un număr mic de comunități în aceste teritorii, pe teritoriul Traciei (Bulgaria de azi) creând comunități în două-trei orașe. În Sciția (Ukraina) cel mai probabil a fondat o comunitate în una sau două în coloniile greco-romane de pe coasta acestui teritoriu (restul teritoriului fiind practic sălbatic iar propovăduirea aici nefiind efectivă și în plus și prea periculoasă), Olbia și Chersones fiind cele mai importante cetăți de aici.


Trebuie să avem în vedere că impactul pe care l-a avut opera de propovăduire a lui Pavel a fost mult mai mare decât cel al celorlalți Apostoli, datorită educației primite de el atât în cultura iudaică cât și în cea elenistică (vezi această pagină), stăpânirii limbii grecești (ulterior și latine probabil), faptului că era cetățean roman și nu un simplu evreu obscur (din punct de vedere al situației sociale de atunci) având prin aceasta avantaje incomparabile față de ceilalți Apostoli. La data când a trăit Pavel cei mai mulți locuitori liberi ai imperiului nu erau cetățeni romani (acordarea universală a cetățeniei a avut loc abia în anul 212) și a fi cetățean roman era un privilegiu deosebit, cu multe beneficii sociale.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide

Last edited by Traditie1; 26.08.2010 at 18:15:38.
Reply With Quote