View Single Post
  #102  
Vechi 31.08.2010, 11:24:27
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit cine are minte sa ia aminte

Citat:
Īn prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Si oare nu avea dreptate parintele cand te-a intrebat? Si eu m-am suparat pe parintele care m-a dojenise, dar mi-am dat seama ca avea dreptate si m-am rusinat. Poate a vrut sa spuna ca daca gaseai duhovnic mai aproape de tine, mai la indemana, sa-l ai langa tine cand ai nevoie de un sfat, o vorba, de spovedanie, nu ajungeai la dansul franta, gata sa cazi din picoare.
V-ati intrebat vreodata care din voi ar fi in stare sa reziste ore in sir, primind oameni, fiecare cu problemele si necazurile lui, ca e greu si sa-i asculti, daramite sa gasesti pentru fiecare vorba potrivita, sa ai resursele fizice necesare de a sta in aceeasi pozitie atat timp (ca doar stiti cum e atunci cand oamenii dau navala pe cate un parinte, acesta sta in mijlocul lor, in picioare de obicei). Un crestin care voia sa ajunga la Parintele Paisie, era foarte nemultumit si cartitor, ca statea de vreo doua-trei ore si nu mai ajungea la el. A plecat de la rand, s-a plimbat prin curtea Manastirii Surotii, apoi a auzit o maicuta spunand cuiva ca parintele sta de trei zile in picioare primind oamenii care veneau la el. Fara sa manance fara sa bea apa, fara sa stea jos! abia atunci si-a revenit omul in fire si a stat rabdator la rand, dorind ca parintele sa mai aibe putere sa-l primeasca si pe el. Care din noi ar putea face la fel, cand noi nu avem rabdare si intelegere sa purtam o conversatie normala?
@Adriana cu mana pe inima ti-o spun,ca ai mare dreptate,de cele mai multe ori cel ce ne cearta,o face spre indreptarea noastra(nu suntem spovediti,intra totul in planul nostru de mantuire,dar cat e de greu sa nu judecam astfel de lucruri)