Subiect: Nunta
View Single Post
  #5  
Vechi 02.09.2010, 13:26:24
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de costel Vezi mesajul
Interdictia de a nu se face nunti este data atat pentru perioada de post, cat si pentru preziua si ziua praznicelor imparatesti. Iar Rusaliile este un astfel de praznic.

Daca nu tii seama de aceasta interdictie, nu vad de ce doresti sa te mai casatoresti si la biserica. Iar de crezi in cele ce se petrec acolo, atunci respecta si ceea ce cere biserica.

Sa fiti fericiti neincetat.
Subscriu, la cele ce zice fratele Costel!

Ce ecumenism, fratilor! Acesta este un pericol real si imediat: credem doar atat cat ne este noua de folos; daca Biserica cere insa sa fie respectata atunci ne gandim la tot felul de modalitati de a "indulcii" pacatul. Vezi nu stiu ce fel de pogoraminte. Eu ii cert mereu pe cei care vin la mine si care vor sa se cunune asa ca... se practica. Unde sunt Tainele (Botez, Spovedanie, Impartasanie) si postul dinainte de Taina Cununiei? Unde este partasia cu Biserica? Striga atunci unul si altul: Pai cum, ba parinte (!), e mai bine sa ramaie astia mici necununati, sa traiasca inca in desfranare? Si le zic: da ce, mata ai impresia ca Hristos s-a rastignit pe cruce ca sa te faca pe dumneata mare "mahar" in Biserica? Sau poate ca sa ai dumneata azi pe cineva cu care sa "stergi pe jos" dupa ce ai "beut una mica"? Sau poate ca sa fie cineva care sa aduca masa la pat desfranatilor astia mici? Nu, Hristos este sfant si sfant este numele Domnului Dumnezeu! Biserica este casa lui si pana una alta, daca vrei sa intri aici, spala noroiu' ala porcesc (inganfarea) de pe cizmele cu care te-ai urcat pe Sfanta Masa! Astia mici traiesc in desfranare, zici? Pai daca sunt desfranati este mai intai nevoie de pocainta, omule, cum sa le pun pe cap cununa biruintei! Asta se cuvine celor feciorelnici care au rabdat si s-au ostenit! Daca nu vor sa creada in Biserica, cu toate ale ei, ce crezi mata, ca Taina Cununiei o sa insemne ceva pentru ei? Ba mai mare pacat fac, ca o sa traiasca inca in desfranare si asa mai batjocoresc si Cununia si ma fac si eu partas la desfranarea lor. Ete, nu! Du-te mata, daca nu vrei sa asculti si sa punem inceput bun, la un preot care vrea sa mearga in iad cu voi; eu nu vreu!

Si, bineinteles, unul "sare" altul striga si-mi iese nume rau! Da', las' ca Domnul stie toate!

Acum strict la topicul acesta: draga mea sora crestina care vrei sa te cununi, te-ai spovedit sau macar ai vorbit in Biserica inainte de a fixa data nuntii si a arvuni restaurantul, sau din graba si nestiinta (!) ai zis: le rezolv pe aste ca's mai importante si la Biserica merg dupa aia, ca sa am ceva concret. Daca nu ai vorbit inainte, nu Biserica poarta vina ca nu te-ai interesat si nu e caz de dispensa. Daca te-ai interesat si preotul nu te-a sfatuit bine sau a gresit, mergi la acel preot sa repare ce-a stricat si poti sa mergi si la episcop pentru dispensa. Altfel, ramai in dragostea de cele Sfinte si chiar de ar fi sa pierzi banii de restaurant si sa amani nunta, mai bine asa decat sa batjocoresti Taina Cununiei chiar de la inceputul vietii tale in familia crestina. Dar sunt sigur ca de vei vrea sa ramai in Biserica cu ascultare si dragoste, Domnul va gasi El o solutie si nu vei pierde, nici bani dar mai ales nu-ti vei pierde sufletul!

Amin!
Reply With Quote