Subiect: cum sa spun ?
View Single Post
  #9  
Vechi 04.09.2010, 21:00:41
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de odi_groza Vezi mesajul
Nu ajunge daca am spus data trecuta la spovedanie ca m-am masturbat si ca am dus un trai degradat ?

mi-e foarte greu sa spun un asemenea lucru preotului.

Pentru ca spovada să fie bună (=validă) trebuie să mărturisim păcatele de care ne amintim în specie și în număr.
Specia păcatului dv este "masturbarea". Iar numărul este: 1. Atunci când numărul nu ni-l mai amintim (ceea ce se întâmplă în cazul viciilor, definite ca împietrire în păcat) vom spune ceva de genul "de numeroase ori".
Prin urmare, ați îndeplinit condițiile pentru o spovadă bună, astfel încât nu aveți motive de a vă îndoi că absolvirea a fost validă.
Circumstanțele mai în detaliu care însoțesc un păcat vor fi prezentate numai la cererea preotului confesor. La rândul său, el cere asta atunci când are motive să creadă că circumstanțele ar putea schimba natura păcatului, ori când vrea să cerceteze dacă suntem în urcuș sau în coborâș spiritual. Deci, "a bea (propria) spermă" este circumstanță, nu este păcat de sine stătător. Aceasta înseamnă că poate da o notă agravantă aceluiași păcat din genul "păcate împotriva firii" specia "masturbare", fără a-i modifica natura.

P.S.: Nu este curios să găsiți resurse pentru a mărturisi asemenea lucruri unui forum public, dar să aveți dificultăți de a le mărturisi înaintea Domnului ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 04.09.2010 at 21:05:06.
Reply With Quote