Subiect: Masonerie
View Single Post
  #28  
Vechi 22.05.2007, 21:00:44
Colors Colors is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2007
Mesaje: 160
Implicit

Hotararea Sinodului Bisericii Ortodoxe Romane este actuala si astazi chiar daca au fost alti oameni la acea vreme. Situatia intre timp este si mai rea ...

Deci spui ca ai citit mult despre masonerie, carti care nu au fost scrise de ortodocsi romani (sau din alte parti) pentru ca multi ortodocsi habar nu au :) Mirene, in ignoranta mea eu nu pricep ... Intai ti-ai facut o parere din surse neortodoxe si apoi vrei sa stii parerea Bisericii Ortodoxe?

Eu, as fi incercat mai intai sa ma luminez din Invatatura Ortodoxa tocmai stiind ca prin darul Duhului Sfant, Biserica Ortodoxa se afla calauzitoare sigura pentru crestinul de rand, aparandu-l de amagiri.

Dar tu ai deja o parere ... ca multi ortodocsi habar nu au; la cine te-ai referit? E vorba de crestinul de rand sau de Parintii nostri duhovnici? Si sa nu avem chiar ce invata de la Parintele Cleopa sau Parintele Arsenie Boca, sau de la parintele Arsenie Papacioc?

Acum daca tot mi-ai ramas dator cu un link, te rog da-mi si mie o sursa din curiozitate sa ma pot documenta si eu din afara lumii ortodoxe ce inseamna masoneria.

Atat eu cat si cei care au postat inaintea mea pe acest topic au pus la dispozitie adrese unde se poate fiecare documenta despre cum este privita masoneria de catre Biserica Ortodoxa. Te rog, fa un efort si inchipuieste-ti pentru o clipa ca facand parte din Biserica Ortodoxa toata preotimea si clerul monahicesc, crestinul de rand, nu numai Ierarhia BOR.

Si nu te sfii, spune si tu parerea despre masonerie ca tot nu ai zis nimic.

Liviu
Reply With Quote