Subiect: Ce pacat!
View Single Post
  #9  
Vechi 10.09.2010, 20:51:19
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bendis67 Vezi mesajul
Imi pare bine ca nu m-ati convins, domnilor autori prin comentariile din articolul/propaganda dvs. "Scripturile Noii Ere sau pervertirea Evangheliilor" sau chiar din -sa zicem, desi nu simpatizez- "Despre "Yoga crestina" - pe marginea ereziilor parintelui Dechanet"
Dar cata indarjire si ura generati pt. a demonstra drept "erezii" orice se apropie de Adevar/Dumnezeu pe cai mai clare decat distorsionatele dogme crestine (dar nu christice, ca sa fiu inteleasa)!! Sunt sigura ca o sa stergeti postarea.

P.S. Intotdeauna am ocolit negustorul care, in loc sa-si laude marfa, imi spunea ca marfa vecinului nu e buna! Si n-am gresit.
În aceeași ordine de idei, de la Yoga Creștină am putea ajunge "fain - frumușel" la un budism creștin, la un islam creștin și de ce nu la un ateism creștin.
Orice abatere de la o doctrină religioasă fie ea și de "bună intenție" se numește erezie. (EREZÍE, erezii, s. f. Doctrină sau credință religioasă care ia naștere în sânul unei biserici, abătându-se de la dogmele consacrate și care este condamnată de biserica respectivă.)
E firesc ca cei care au o anumită credință să nu accepte tot felul de interpretări și "revelații" pe care le vor avea unii sau alții, buchisind alfabetul cu ajutorul Bibliei sau stând la un "pahar de vorbă" după cină.

"distorsionatele dogme crestine", interesant... Poate că o să-mi spui cine, cum și când le-a distorsionat? Eu cred că orice afirmație trebuie dovedită. Altfel, e doar o propoziție gratuită, din necunoștință sau dacă e cunoștință, atunci e și lipsă de bun simț.

Citat:
În prealabil postat de bendis67 Vezi mesajul
Si unii Sfinti Parinti stiau Adevarul dar de la ei citati tot doar ce va convine :sleep:
Pacat faceti, a ramas destul de putin timp si voi (oamenii bisericii), tocmai voi, ingreunati ascensiunea in lumina a bietelor suflete care se mai uita la voi, in loc sa se uite, prin inima lor, direct la Dumnezeu.
Și care anume din Sfinții Părinți știau "adevărul" cu privire la "Yoga creștină"?


Citat:
În prealabil postat de bendis67 Vezi mesajul
Pacat faceti, a ramas destul de putin timp si voi (oamenii bisericii), tocmai voi, ingreunati ascensiunea in lumina a bietelor suflete care se mai uita la voi, in loc sa se uite, prin inima lor, direct la Dumnezeu.
Păi, soro, nimeni nu împiedică "bietele suflete care se mai uita la voi" să se uite "prin inima lor, direct la Dumnezeu", dar prin inima și cugetul lor, nu prin așa-zisele hipnoze de descătușare a unor vieți anterioare și după o cură de identificare cu neantul prin "Yoga creștină", nu de alta, dar s-ar putea ca raiul să nu semene prea mult cu Nirvana.

P.S. Nu cred că o să vă șteargă nimeni postarea. Am "experiență": la câte aberații mai spun unii, violentând cel mai slab semnal de logică umană (ce să mai zic de credință) și pentru aia tot le mai poți vedea postările și peste ani.
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote