View Single Post
  #2  
Vechi 12.09.2010, 07:05:38
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ingerul_pazitor Vezi mesajul
am o prietena care este penticostala, mai bine zis o aveam. desi il slavea pe dzeu cu gura m-a tradat, m-a mintit, are mai multe fete samd, si am suferit ca am pierdut-o nu ptr ce mi-a facut ci ptr faptul ca eu tineam la ea sincer si o ajutam iar ea mi-a declarat dupa ce s-a folosit cat a putut de mine, ca nu tine decat la familia ei.
eu am luat aceasta despartire ca un semn mai mult ca Dzeu m-a scos din mainile cui nu trebuia, fiind sectanta....voi ce credeti?
multumesc
Din punct de vedere canonic catolic, desigur că penticostalii sunt sectanți. După Conciliul Vatican II acest termen a devenit neuzual, fiind preferată formula "frați despărțiți", ceea ce în fond e același lucru, numai că pune accentul pe jumătatea plină a paharului.
Acuma, uscături sunt peste tot. Găsim multă rea credință între penticostali, așa cum găsim și între catolici, ortodocși, etc. Nu vă grăbiți să faceți asemenea extrapolări, de tip "dacă penticostala X m-a mințit, înseamnă că penticostalii au proprietatea de a minți", în matematică se cheamă inducție ilicită.
Dintre toate sectele, penticostalismul este cea mai la modă (sunt pe trend pozitiv, depășind ca număr toate celelalte denominații), dar e departe de a fi cea mai periculoasă, dacă ar fi să-i comparăm cu adventiștii de exemplu. Dacă, în cazuri sporadice, te mai poți înțelege cu penticostalii, nu există această posibilitate cu adventiștii.

Toate vin de la Dumnezeu, ori cel puțin cu voia Lui se fac. Dacă vă gândiți că "Dumnezeu v-a scos din mâinile ei", de ce nu vă gândiți că Dumnezeu, care cunoaște inimile, nu a ajuns la concluzia că la dv credința este prea slabă ca să faceți față unei asemenea încercări ? Mulțumindu-i Lui pentru toate, nu uitați să Îl rugați să vă întărească în credință.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote