View Single Post
  #1  
Vechi 27.09.2010, 14:53:44
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Angry Let's do it Romania

http://www.letsdoitromania.ro/

Am iesit sambata la camp. La cules gunoaie. Am fost cam 30 de voluntari dintr-o firma de 500 de oameni. Am fost curios sa vad cui ii pasa si am vazut. Am adunat un morman urias de pungi mari pline cu gunoaie adunate din locurile unde lumea le arunca poate pentru ca nu au unde sa le duca in alta parte. Am colindat campurile, padurile, desisurile, lacurile. N-am lasat nimic in urma noastra dupa 6 ore de munca.

Dar nu de asta am deschis topicul, pentru ca actiunea a fost si a trecut. Problema mea e ce facem dupa, continuam la fel? Poluam in continuare natura cu saci de deseuri, saci cu materiale de constructie, resturi menajere? Ne batem joc de noi si de urmasii nostri?

Cat am fost student, timp de 4 ani l-am tot batut la cap pe un coleg care obisnuia sa arunce hartii pe jos, sa se deplaseze 10 metri si sa le duca la cos. Ca sunt cosuri destule la noi in tara, pretutindeni. Si abia dupa 4 ani am observat ca a inceput sa se comporte civilizat, deci nu mi-am batut gura de pomana.

Faceti si voi ceva in privinta asta: educati-va copiii, nu numai pe ai vostri, educati-i pe cei dimprejurul vostru, aratati-le ca va pasa de mediul inconjurator. Faceti ceva constructiv, duceti la cos gunoiul care zace in fata blocului, nu asteptati numaidecat sa vina cei de la salubritate.

Pentru ca vom da raspuns pentru orice lucru rau facem si pentru orice lucru bun potential pe care am fi putut sa-l facem si l-am ignorat.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote