View Single Post
  #2  
Vechi 26.05.2007, 05:49:29
dillema dillema is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.12.2006
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaela75
asa cum multi stim,la noi in tara,violenta in familie este foarte des intalnita!si eu vorbesc din experienta personala...nu doar familia mea poate fi aici un exemplu,ci majoritatea familiiilor pe care le-am cunoscut pana acum...stiu,sunt familii unde totul se rezolva rezonabil,prin discutii si respect.din pacate,eu nu am avut norocul sa vad foarte des asa ceva!as vrea sa stiu ce comentarii poate face un slujitor al bisericii vis-a-vis de acest subiect!bineinteles,toata lumea este binevenita sa isi spuna parerea.biblia ne spune ca atunci cand primim o palma,sa intorcem si celalalt obraz...chiar asa trebuie facut?daca sotul vine nervos de la lucru si incepe sa isi aminteasca pacatele mele(pe ale lui nu le mai vede) si primesc o lovitura,trebuie sa indur tot in numele dragostei si al sacrificiului familial si religios?cu copiii cum ramane?cum ii voi putea spune baietelului meu,care isi adora tatal,ca acesta a gresit,iar el cand va fi mare nu trebuie sa ii faca sotiei lui asa ceva??cum ii voi putea spune fetitei mele ca atunci cand va fi mare sa nu suporte ceea ce suport eu?si atunci?divortul si moartea spirituala?sau resemnarea si tranformarea copiilor nostri in potentiale victime?ce e de facut?voi ce spuneti?
Oh Domane ce pot sa aud! In locul tau eu nu as putea sa indur asta. In plus e violenta fizica si psihica asupra a doua persoana, tu ca mama si copilul.Daca a ridicat mana asupra ta o data, cu siguranta o va repeta si mai ales daca e rupt cu Biserica. Daca e pentru prima data cand face asta si ai puterea sa il ierti, iarta-l dar e necesara si o discutie foarte foarte serioasa cu sotul tau referitor la aceasta crima: cum te-ai simtit, la umilinta fizica si psihica la care te-a supus fara nici un drept, faptul ca a incalcat legile societatii si legile lui D-zeu la viitorul relatiei etc. In cazul in care va mai repeta trebuie neaparat sa te indepartezi , sa pleci la parinti la o prietena la cineva care te poate intretine o perioada cat sa il "pedepsesti" sa inteleaga ca se pot intampla multe te poate chair ucide si va fi vai si amar de curul lui (nenorocitul!), sa inteleaga ca te paote pierde dar nu in ultimul rand sa mergi la politie de fiecare data cand te loveste. Si daca ai urme...din nefericire dar si fericire pentru tine ar fi un avantaj in plus ...sa dovedeasca faptul ca e violent si nu ar fi capabil sa aiba grija de baietel. baiatul te va ierta nu iti fie grija ai facut ce era bine pentru el in primul rand . Si sa ai o discutie foarte serioasa cu familia ta (mama tata, frate prieteni) in prezenta lui si familiei lui de asemenea. Si daca continua violenta verbala si te simti amenintanta tesfatuiesc sa divortezi ca o astfel de viata e sinucidere. viata ta cat si a copilului pot fi amenintate oricand. si preotul ar avea o astfel de atitudine . Si el are familie si stie ce inseamna un astfel de caz
Reply With Quote