View Single Post
  #32  
Vechi 01.10.2010, 21:39:23
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit forumul este si pt. copii !

Citat:
În prealabil postat de luminita- Vezi mesajul
Interpretati lucruri aiurea,in fine.Zaharia vezi ca 1.eu nu am fost ironica cu tine ca sa fii si tu cu mine 2. nu ma poti judeca atata timp cat nu stii ce exemple de baieti am cunoscut pana acum de m-au facut sa am parerea asta.
Nu mai fiti atat de critci pt o simpla parere,va rog,nu va dati seama,dar poate sa deranjeze.

Nu se poate spune ca daca nu dau valoare barbatilor nu sunt credincioasa,totul tine de persoanele pe care le-am intalnit pana acum si nu are nicio legatura cu Dumnezeu.Oricum nu vad nimic rau in a trai singura atata timp cat nu voi fi desfranata.
Sora, de fel nu obisnuiesc sa discut mult in contradictoriu dar cu toate acestea parerile mi le spun !
Constat insa cu surprindere ca esti copila, asta asa ca sa te alint deoarece realitatea este ca esti imatura , tu imi spui asta dupa problematica pe care o abordezi, particularitatile ei, modul de exprimare si de disculpare , s.a.m.d.
Dar sa raspundem textual in speranta ca vei si cauta sa intelegi ce spun , in caz contrar dialogul s-a incheiat :
1. de unde acest principiu precum ca daca tu nu ai fost ironica cu mine , ne mai socotind ca nu ai avut o asemenea ocazie deoarece nu am dialogat nici direct si nici cel putin indirect pina acum, sunt constrins sa fiu si intr-un anume fel ? La afirmatiile pe care le faci poti considera , si chiar te rog deosebit sa intelegi asa, ca ironia a fost un menajament, o doza de protejare ca sa nu critic altfel disjunctia dintre a te autointitula ortodox si a fi nonortodox in manifestare . Eu stiu si inteleg ce insinuezi tu din propriu-ti subconstient, anume ca atunci cind te prezinti ,,ortodox" ... ei, atunci lumea se asteapta sa si ai calitatile acestuia ,adica sa fi matur cu mult discernamint si simt critic/discriminativ elevat , cald la suflet, iertator, iubitor, ingaduitor, hotarit, consecvent, s.a.m.d , adica trasaturi care dau tare bine la imaginea proprie . Numai ca atunci cind actionezi (oricefel de actiune : vorbita, facuta, sugerata, etc)te tradezi ca fiind cam departe de propria-ti prezentare.
2. si ca sa continui cu punctul acesta 2. care se leaga de primul ... nici nu este nevoie sa stiu eu citi sau ce fel de barbati ai cunoscut tu de ai asemenea pareri deoarece facind afirmatiile din postarea anterioara ne arati multa sila fata de barbati ! Am sa-ti spun un lucru : nu te mai comporta copilareste sa crezi ca barbatii sunt ,,porci" . Nici toate femeile din lumea aceasta nu sunt metrese precum nici toti barbatii nu sunt porci , acestea sunt exceptii. Maturizeaza-te si priveste cu alti ochi lumea ... ar fi timpul deoarece aceasta se asteapta de la atita scoala a ta si de la faptul cunoscut cum ca femeile se maturizeaza mult mai devreme (cu aproape 10-15 ani)decit barbatii , altminteri traiesti lucruri si realitati false !
3. Chiar am afirmat, si am si dat exemplul sorei Miha-Anca , ca trebuie sa avem mare grija ce si cum vorbim , cit de putin si cit de mic ar parea, deoarece la fiecare cuvint se pune in balanta Adevarul... doar pt. ortodocsi , evident , altminteri putem vorbi orice aiureala si daca apoi vedem ca a iesit prost o dam cotita, pai ce parca ar fi prima data !
Deci domnisoara ortodoxa, mare atentie la fiecare cuvintel , adica la maturitate si nu la copilarisme !
Noi ortodocsi traditionalisti suntem atenti incepind de la cuvint , pt. ca asa spune sf. Ioan evanghelistul in deschiderea evangheliei sale cum ca cine nu stie ce este cuvintul nu stie ce este D.zeu ! Tu ai o alta parere ?
4. barbatii pe care i-ai intilnit tin tocmai de D.zeu , si nu cum spui tu ca nu, deoarece totul este de la El si mai ales ca nimic din lumea aceasta nu este intimplator ci din contra, totul cu buna rinduiala. Si daca nu apreciezi barbatii pt. rostul lor pt. care au fost adusi in aceasta lume , te asemeni cu barbatii fara minte care nu apreciaza femeile (chiar am spus mai sus). Nici nu sti ce sensuri profunde au afirmatiile tale !?!?

Deduc insa din toate afirmatiile facute ca ai invatat de toate si bine la scoala dar religia nu prea ti-a placut deoarece nu esti nici macar debutanta in viata duhovniceasca . Dar te intrebi oare daca D.zeu te place asa cum esti acum , tu ne iubind poruncile lui legate de barbati, femei, casnicie sau calugarie ?

Asadar tinara sora , este deosebit de salvator pt. tine si nu pt. altcineva de a incepe sa aprofundezi viata duhovniceasca . Fiind insa libera la alegere poti sa faci ce voiesti !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 01.10.2010 at 21:48:44.
Reply With Quote