View Single Post
  #4  
Vechi 27.05.2007, 18:43:50
Ioana_D Ioana_D is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.05.2007
Mesaje: 62
Implicit

Hmmm...
Ma bucur ca a deschis cineva subiectul acesta, e o problema pe care am discutat-o cu multa lume, si parerile au fost cam impartite. Unii prieteni de-ai mei apropiati de biserica sustin aceasta idee cu metoda calendarului, banuiesc ca la asta se refera citatul. Daca Dumnezeu a lasat aceasta perioada a lunii in care femeia nu ramane insarcinata, atunci nu ar fi pacat sa ne folosim de ea...si totusi ma gandesc ca daca o folosim in scop de CONTRACEPTIE nu e tocmai in conformitate cu scopul relatiilor dintre soti, nu? Adica ori ca folosim pastile, prezervative sau incercam prin metoda calendarului, tot acelasi scop il avem, acela de a nu rezulta un copil in urma actului sexual, si atunci nu ne opunem intr-un fel planului Lui Dumnezeu? oricum daca Dumnezeu vrea sa ne dea un copil, nici o metoda contraceptiva nu il poate impiedica, pentru ca se stie ca nu sunt 100% sigure, dar e vorba de intentiile noastre....ceva in genul "vreau sa am relatii cu sotul/sotia, dar nu vreau copii acum, ci alta data" Aceasta e, sa zic, dilema mea, pana la urma e corect in fata Lui Dumnezeu sa facem asta sau nu? Si ar mai fi un lucru, totusi casatoria vine si in sprijinul oamenilor pentru a-i feri de desfranare, pentru ca potfele trupesti sunt pana la urma omenesi si nu ne prea putem feri de ele, asa ca actul sexual nu e facut numai in scopul procreerii, sa fim realisti...asa deci, din acest punct de vedere metoda calendarului ar fi justificata.
Chiar mi-ar placea sa aud pareri, e o problema care intereseaza pe tinerii crestini, mai ales ca in ziua de azi e destul de greu sa cresti copii si sa le oferi conditii bune de viata.
Reply With Quote