View Single Post
  #57  
Vechi 09.10.2010, 02:45:54
FlorinM FlorinM is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Terra
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Implicit Ecumenismul in floare in BOR

Bravo lor!Au curaj si Sf Duh sa ii inspire cu putere pentru a lupta in continuare!

Fratilor, faceti cum doriti, dar nu va mai dati cu parerea aiurea despre toate. Asta e specific romanesc: sa facem pe "interesantii", chiar daca nu ni s-a cerut parerea. Nu ii criticati pe astia ca nu se supun BOR. In ziua de azi BOR este o afacere. Nu credeti.Uitati-va mai bine ce se intampla. Spuneti unui calugar in Ag.Oros ca la noi se vinde pasca si aghiasma sa vedeti ce zice. Sau cum se fac cununiile, ca la fabrica, pe banda rulanta, 15 min ceremonia. Mai oameni buni, ati orbit? Biserica nu a putut fi distrusa din afara, asa ca au inceput din interior si vad ca partial au reusit. Masoneria asta....off... Bineinteles ca multi din orgoliu sau stiu eu ce motive, nu vor recunoaste in veci, ca deh de ce sa vedem barna din ochiul nostru, nu? De cand se plateste frate intrare la Man. din Moldova? Deci chiar au luat-o razna. Nu mai sunt Biserici, ci corporatii, ca nu cauta decat BANU'! M-am scarbit tare mult. Mai ales pentru faptul ca pentru a te preoti ori tre sa fii baiatu' lu tata ori sa faci o "donatie". Simonie.Si zice cineva ceva? Nu, ca asa ne place sa fim destepti pe forumuri si atat. In rest...praf! Nu mai avem in biserici rugaciuni, cantari simple... Odata i-am dat sa asculte unui calugar niste cantari corale si psaltice de pe la noi din biserica. Si el ma intreaba: "Asta e la teatru?" Am ramas mut. Am inteles ulterior ce a vrut sa spuna si sa ii dau dreptate.
Oricum, din ce vad, ecumenismul isi face intrarea usor-usor. Patriarhul Bartolomeu o sa moara de cancer ca cei dinaintea lui care au luat-o pe calea ereziei... Isi bat joc! http://www.razbointrucuvant.ro/recomandari/2010/02/23/mitropolitul-serafim-de-pireu-ecumenistilor-si-tuturor-ereticilor-anatema/
Ehh despre asta de ce nu vorbeste mai nimeni? Si daca se vorbeste de ce ii reduce rapid la tacere? Pentru ca e adevarat ce se intampla si nu e nevoie sa afle adevarul si "prostimea"[credinciosii].
Auzi strategie: se scot icoanele din scoli; urmatorii 3 ani, parca, nu se mai hirotonesc preoti; preotii nu vor mai avea voie sa poarte rasa in public, fiind considerata o simpla UNIFORMA; usor usor introducerea bio-cipului pe care vad ca usor usor BOR il accepta, adica nu au mai zis nimic ultima vreme despre asta. La Sinoadele BOR cu alte Patriarhii pe nou se discuta despre cum sa puna problema cu papistasii, auzi! La cei pe calendar vechi se discuta despre ecumenism si cum se infiltreaza in biserici. Deci?
Sunt multe de zis. Sunt ofticat ca lumea se cearta pe niste detalii cand pericolul este cu mult mai mare. Oameni buni, stati pe ganduri oleaca si analizati ce se intampla pe plan mondial sa vedeti manipulare la greu!
Alta chestie, celor care se leaga de ce tineri, ca vai sunteti tineri si prosti sau nu stiu cum: daca voi astia batrani sunteti asa destepti, rezolvati sfintiile voastre problemele actuale. Plus ca noi astia tinerii suntem rezultatul educatiei voastre. Gotcha?
Domne fereste-ne! Avem destule....
Reply With Quote