View Single Post
  #29  
Vechi 09.10.2010, 18:18:27
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cherub Vezi mesajul
"Spun martorii că filosoful Voltaire, înainte de a muri, "își mușca degetele și își vâra mâinile în oala de noapte, luând și mâncând tot ce se afla acolo", iar înainte de a-și da sufletul a scos un urlet "cumplit, înspăimântător, care parcă nu se mai termina". Thomas Paine, un alt sărman necredincios, a murit strigând "O, Doamne, ajută-mă! Dumnezeule, ajută-mă! Iisuse Hristoase, ajută-mă!", repetând aceleași cuvinte, din nou și din nou, într-o tonalitate care îi înfricoșa pe toți cei de față. Un alt ateu, nefericit filosof al vidului, David Hume se arăta pe patul morții vesel și frivol - când era înconjurat de prieteni, dar când a rămas doar cu infirmierii a zis: "Toată viața am căutat lumina și acum mă aflu într-un întuneric mai adânc ca niciodată". Iar "supraomul" Nietzsche a murit nebun și legat de patul de boală deoarece își mânca propriile fecale. Nu sunt singurii apostați care au sfârșit cumplit, dar aceștia au un lucru în comun: s-au folosit de darul cuvântului pentru a-L batjocori pe Dăruitor.

Cum niște oameni inteligenți s-au putut întoarce împotriva singurului fenomen care dă sens vieții?

Nu vreau să fac referire directă la cuvântul psalmistului ("cumplită este moartea păcătosului"), ci la modul în care acești faimoși corifei ai cuvântului nu au reușit să-și mai falsifice ultimul act al vieții așa cum au falsificat chipul lui Dumnezeu sădit în ei. La ce le-a mai folosit zecile de cărți scrise, mulțimile de admiratori și insultele proferate împotriva lui Hristos? Deseori m-am întrebat cum de a fost posibil ca niște oameni inteligenți să se întoarcă împotriva singurului fenomen care dă sens vieții: credința. Am aflat două răspunsuri.

Primul ar fi că și ateii, ca orice religie de pe pământ, își au dogmele lor. Și ateii au canoanele lor pe care, dacă vreunul de-al lor le încalcă, este judecat cu mai multă rigoare decât o poate face un consistoriu (un exemplu modern: reprezentanții corectitudinii politice, acești neoinchizitori cu adevărat dogmatici, împotriva Ortodoxiei). Știm că cel ce se denumește pe sine "ateu", "sceptic" sau "agnostic" dacă - zice el - nu crede într-un "dumnezeu sângeros și răzbunător" atunci crede în yoga, meditație transcedentală, ecologism, aberații mayașe, zamolxianism etc."
Sursa: http://www.ziarullumina.ro/articole;...icalosul!.html
E regretabil că ziarul Lumina publică astfel de folclor fals, fără să se documenteze serios.

Pe de altă parte e adevărat că moartea ateului este cumplită iar ceea ce îl așteaptă dincolo o nenorocire și mai mare, fiindcă viermele neadormit al conștiinței îl va mustra pe veșnicie pentru hulele împotriva Bunului Stăpân.

Din fericire, numărul ateilor care renunță la ateism este în creștere, de pildă în SUA 0,3% din populație (ateii sunt foști atei întorși la credință (în principal la creștinism, dar și la alte forme de religie.

Iată și o listă cu foști atei, persoane de notorietate publică, întorși la credința în Dumnezeu:
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of..._and_agnostics
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote