View Single Post
  #321  
Vechi 11.10.2010, 11:40:20
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Manifestare tipică de eretică înșelată de propriile închipuiri. Nu știu în ce așa-zise cercuri "ortodoxe" ai fost însă "descoperirile" despre care vorbești nu sunt atestate de mărturisirile adevăraților sfinți ai Bisericii Ortodoxe.

Iată doar mărturia unui mare sfânt ortodox: sfântul Simeon Noul Teolog.

"Pentru cei ce nu s-au ridicat mai presus de cele simtite, Painea Euharistiei le apare ca o paine simpla, cu toate ca in chip tainic ea este o lumina inaccesibila si de neincaput. Tot astfel si vinul Impartasaniei in chip tainic este lumina, foc, apa vie. Pentru cei ce sunt straini de o sincera pocainta, este inaccesibila simtirea luminii si puterii de foc primite in sine. Lumina divina lumineaza si pe cei ce nu simt, dar ei fiind orbi, nu se lumineaza. Focul Dumnezeirii sloboade asupra lor o caldura, dar ei raman reci."

Așa-zisele descoperiri despre care vorbești nu ltiu cât sunt de ortodoxe, dar chiar și din morfologia lor denotă că sunt făcute pentru niște oameni cu minte nu prea iluminată de Duhul Sfânt, iar când mă refer la o astfel de minte iluminată mă refer la una gen Simeon Noul Teolog. Nici măcar așa-zisele descoperiri de sânge și trup uman nu sunt prea veridice și prea ortodoxe, pentru simplul motiv că trupul și sângele lui Hristos sunt total îndumnezeite și pătrunse și transfigurate de puterea nemuritoare a dumnezeieștii învieri, adică nu sunt pur și simplu sânge și trup uman, ci trup și sânge ale Dumnezeului-Om Iisus Hristos înviat, cu alte cuvinte sunt trup și sânge îndumnezeite și prezente în chip tainic, misteric, sacramental sub cipul pâinii și a vinului.

Domnule doctor Faustus,

Sfantul Simeon Noul Teolog, in pasajul pe care l-ati redat, zice acelasi lucru ca si Sfantul Isaac Sirul in pasajul redat de mine si ambele pasaje contin descoperirea pe care am primit-o si eu. Pasajul redat de mine este dintr-un cuvant al Parintelui Constantin Galeriu publicat recent pe CrestinOrtodox, asa ca nu puteti spune ca nu este o sursa ortodoxa.
Dvs ori nu ati inteles la ce m-am referit eu, ori ati fost rau intentionat. Prefer sa cred prima varianta, asa ca uitati aici pasajul pe care il redasem si mai sus, si apoi comparati-l cu cel redat de dvs:

"Zice atat de frumos Sfantul Isaac Sirul: “Cel ce a aflat dragostea mananca pe Hristos (se hraneste cu Hristos) in fiecare zi si ceas. Si se face prin aceasta nemuritor. Ca «cel ce manaca din painea pe care i-o voi da Eu lui nu va vedea moartea in veac»”. Deci cine mananca din Cuvantul lui Dumnezeu, din lumina si iubirea Lui, din dumnezeiasca Impartasanie, nu va vedea moartea in veac. Fericit este cel ce mananca din Painea dragostei, care este Iisus. Caci cel ce se hraneste din dragoste se hraneste din Hristos, Dumnezeul Cel peste toate; El o marturiseste si Ioan intareste: “Dumnezeu este Iubire”. Prin urmare cel ce vietuieste in dragoste rodeste viata din Dumnezeu si gusta invierea inca din viata de aici.


O, Doamne, fa-ne partasi sa gustam din taina invierii de aici; adica din taina iubirii. Tu, pururea fiind si acelasi fiind, fa-ne si pe noi sa fim aceiasi; fiecare suflet sa ramana acelasi in iubire, in ofranda sfanta… "

http://www.crestinortodox.ro/sarbato...lor-96932.html


Pasajul pe care l-ati redat din Simeon Noul Teolog:

"Pentru cei ce nu s-au ridicat mai presus de cele simtite, Painea Euharistiei le apare ca o paine simpla, cu toate ca in chip tainic ea este o lumina inaccesibila si de neincaput. Tot astfel si vinul Impartasaniei in chip tainic este lumina, foc, apa vie. Pentru cei ce sunt straini de o sincera pocainta, este inaccesibila simtirea luminii si puterii de foc primite in sine. Lumina divina lumineaza si pe cei ce nu simt, dar ei fiind orbi, nu se lumineaza. Focul Dumnezeirii sloboade asupra lor o caldura, dar ei raman reci."


Vedeti acum ca cei doi sfinti spun acelasi lucru? Si va repet ca exact acelasi lucru l-am primit si eu ca raspuns de la Domnul la intrebarea acestui topic. Bine ar fi ca si la Biserica sa se invete ortodocsii in acest fel, ca eu pana acum niciodata nu am auzit sa se explice in acest fel Euharistia, ba dimpotriva, nici nu vreau sa mai repet tot ceea ce am auzit pana acum, s-au spus deja destule.

In orice caz, eu va multumesc ca mi-ati adus o dovada in plus ca revelatia primita este buna si cat se poate de ortodoxa.

Numai bine!
Reply With Quote