View Single Post
  #323  
Vechi 12.10.2010, 19:43:34
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Chiar dacă sursa este ortodoxă nu știu cât de ortodoxă ești dumneata pentru a înțelege cu adevărat o sursă ortodoxă. Dumnezeu este iubire, însă nu uita că și diavolul poate lua chip de înger de lumină pentru a încerca să înșele. Nu uita că Hristos a spus Pace vă las vouă, pacea Mea o dau vouă, nu precum dă lumea vă dau Eu. (Ioan 14:27) Cu alte cuvinte și Hristos dă o pace însă și lumea poate să dea o pace, și problema apare atunci când suntem ispitiți să confundăm pacea pe care Hristos o dă cu pacea pe care o dă lumea. Așa este și cu iubirea. Pe de altă parte, Euharistia nu este simplă iubire ci iubire sfântă, dumnezeiască, abolut curată, sfântă, neîntinată de absolut nimic. Ori ca să trăiești într-o iubire cât mai adevărată trebuie să te adapi de la însuși izvorul celei mai curate iubiri.

Se mai pune însă și problema că Dumnezeu este iubire, însă Dumnezeu este și Adevăr, iar acea iubire care încalcă Adevărul nu mai poate fi numită iubire adevărată, ci este o iubire falsificată, care încearcă să păstreze chipul iubirii însă pierde din esența ei tocmai datorită încălcării Adevărului. Nu există iubire adevărată în afara Adevărului, tot așa cum nu există viață adevărată în afara Vieții.
Ceea ce au descris sfintii mai sus pomeniti am simtit atunci cand am luat Euharistia, si nu o data, ci de multe ori: am simtit pace, liniste, lumina, caldura, si multa iubire din partea Domnului care doreste ca toti oamenii sa se mantuiasca, aceasta este iubirea pe care El o insufla celor ce traiesc cu adevarat prezenta Sa Euharistica. Asa ca nu este vorba de a intelege sau nu ceea ce au spus sfintii, ci pur si simplu am regasit in spusele lor ceea ce si eu traisem deja. Si de cate ori ma rugam sa imi arate Domnul daca este in Euharistia care se sfintea in Biserica, toate acestea le primeam cu mult mai mult si mai profund, si nu pentru un moment iute trecator ci pentru zile in sir. O pace si o caldura care persista zile in sir si care fac sa dispara orice stress, chiar si atunci cand am avut de depasit obstacole grele de care depindea soarta mea. Toate acestea m-au condus la concluzia ca Hristos este prezent in Euharistie in acest chip, dar nu aveam dovada pentru ca la Biserica niciodata nu se explica in felul acesta. Acum am descoperit si eu ca exista sfinti care au trait exact ceea ce am trait si eu. Si ceea ce persista cel mai mult este o nadejde atat de mare in Domnul care se manifesta mai ales in dorinta si rugaciunea ca toti oamenii sa se mantuiasca, vii si morti, toti cei care au fost, sunt si vor fi, pentru ca toti sa ajunga langa Domnul. Iar Domnul imi da mereu incredintarea ca la El totul este posibil, chiar daca la oameni pare imposibil. Aceasta este iubirea Domnului care o intrece cu mult pe cea a oamenilor.
Reply With Quote