View Single Post
  #8  
Vechi 12.10.2010, 23:49:35
GheronIosifIsihastul GheronIosifIsihastul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.10.2010
Locație: acolo unde nu e Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

tocmai am citit pe Sfantul Siluan "despre duhovnici" si regret ca am avut o parere.. ba inca si critica.. ma caiesc si imi cer iertare .. in special Parintelui Gheorghe.. Parinte rugati-va sa ma ierte Dumnezeu va rog si rugati-va sa-mi dea blandete si mila ca sa nu mai judec pe aproapele.. ma voi spovedi si rog Duhul Sfant sa ma ierte si sa nu ma paraseasca si ma pun exemplu si pentru cei ce vor mai intra.. este neplacut lui Dumnezeu care Singur lucreaza prin acestia.. cat despre subiect, nu cred ca te duci tu cu inima dornica de vindecare si Dumnezeu sa nu inmoaie pe preotul acela oricat de dur ar fi.. asa ca uitam acesti doi factori.. ca Dumnezeu e prezent, nu e o loterie ce spune un preot oricat de nepregatit ar fi.. doi, orice gand care condamna un slujitor al lui Dumnezeu instantaneu te lasa gol de harul Duhului Sfant.. spunea Sfantul Siluan ca daca un preot iti da binecuvantare sa-l vezi pe Hristos cand mori te duci in Rai.. asa ca daca iti da canon 400 de ani e spre binele tau.. sa nu uitam ca ,Cuvioasa Maria Egipteanca s-a impartasit doar de doua ori in toata viata ei! eu am primit 3 ani canon si a randuit Dumnezeu pentru ca nu am cartit probabil ca dupa un an sa aud cuvintele"vrei sa te impartasesti?" am izbucnit in plans.. trei zile dupa acea impartasanie parca eram in Rai, asa ma simteam..cat har am primit pentru ascultare.. asa ca nu preotul trebuie sa schimbe canonul ci pacatosul sa se socoteasca vrednic de 500 000 de ani de canon ba inca infinit mai mult.. vrednic sa arda in flacarile iadului si sa zica multumesc pentru ca a scapat cu 3 ani.. care 3 ani nu sunt pedeapsa ci inteleptire ,distantare spre o adevarata pretuire ,pocainta sincera si indurerata, medicament spre vindecarea sufletului..Doamne ajuta si sa avem mare grija sa nu judecam preotii.. mai bine ne dam cu un ciocan peste degete si ne va fi mult mai bine! iertati-ma si fiti binecuvantati su totii! sa dea Domnul sa ne mantuim ,cum o fi numai sa ne mantuim!

Last edited by GheronIosifIsihastul; 12.10.2010 at 23:55:53.
Reply With Quote