View Single Post
  #32  
Vechi 19.10.2010, 20:03:09
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Este evident ca sotul tau nu are cunostiinte profunde despre credinta, credinciosi, biserica, cler. Deci are nevoie de informatii specifice , dar intr-o maniera mai academica. Cumpara "din greseala" Istoria religiilor de Mircea Eliade. Este studiata in cele mai importante universitati ale lumii. Apoi, introdus in mediul spiritualitatii universale, trebuie sa afle ca credinta ne-a fost data pt lupta cu diavolul intru mantuire si ca , pana la mantuire, multi din crestini(opinca, vladica, cler) cad, se fac de ras, pocesc credinta si imaginea bisericii, intimideaza si ridiculizeaza perceptia celor fara de credinta .... Nu in ultimul rand trebuie sa ajunga sa citeasca biografiile celor mai deosebiti sfinti, in special a celor mai apropiati, contemporani...Si sunt !
Cred ca va cumpara degeaba Istoria Religiilor. Din ce a scris Aspasia, sotul ei este un om care deja "stie" si nu simte nevoia sa-si verifice certitudinile.
(in plus, simpla citire este egala cu 0. Si eu am citit istoria religiilor in liceu si tot atee eram. Am facut si cursuri biblice, pentru cultura mea generala, dar nu mi-au schimbat ateismul la acea vreme.. Daca nu te pocneste in cap vreo dilema existentiala, poti citi am orice degeaba. Doar intalnirea cu ortodoxia m-a impresionat, nu lecturile despre crestinism la modul general)
Reply With Quote