View Single Post
  #30  
Vechi 25.10.2010, 08:38:39
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CarareaImparatiei Vezi mesajul
Am vazut ca toata lumea (mireni, calugari, preoti) face mataniile ducand mana la pamant dupa ce se inchina. Eu personal, acasa le fac cu fruntea pana la pamant (pentru ca asa scrie in toate cartile ortodoxe pe care le-am citit, si pt ca am auzit ca cea cu mana la pamant este o schimonoseala), si consider ca numai cei care au o problema fizica ar putea sa o faca altfel. Recunosc ca si eu le-am facut cu mana la pamant, in biserica, din rusine fata de ceilalti. Daca cineva are o dovada clara ca matania nu trebuie sa se faca in acest fel, l-as ruga sa-mi raspunda.

PS: Nu vreau sa jignesc sau sa acuz pe cineva. Vreau doar sa intreb. Iertare pentru exprimarea greaoie.

Metania cu mâna la pământ este metania mică. Metania cu fruntea la pământ este metania mare. Există anumite prescripții, de exemplu, când intrăm într-o biserică de rit răsăritean, mergem mai întâi la icoana din dreapta și facem grup de trei metanii mici. La Sf. Epitaf facem grup de trei metanii mari sau măcar o metanie mare. Dar, în final, toate metaniile și devoțiunile în general sunt bineplăcute Regelui nostru, mai ales când sunt făcute cu inimi de fii și fiice.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote