View Single Post
  #3  
Vechi 03.11.2010, 20:26:02
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit Partea a doua

Conversația Dumnezeului milostiv cu un suflet deznădăjduit

Iisus: Suflet adâncit în întunecime, nu dejnădăjdui. Nu e totul pierdut. Vino și încrede-te în Dumnezeul tău, care este iubire și milostivire.

Dar sufletul, surd la această chemare, se învăluiește în întunecime.

Iisus îl cheamă din nou: Copile, ascultă glasul Tatălui tău cel milostiv.

În suflet se naște răspunsul: „Pentru mine nu există iertare”, și se prăbușește într-o întunecime și mai adâncă, o deznădejde ce prevestește Iadul și îl face neputincios de a se apropia de Dumnezeu.

Iisus cheamă sufletul pentru a treia oară, dar sufletul rămâne surd și orb, împietrit și dejnădăjduit. Atunci milostivirea, îndurarea lui Dumnezeu începe să se manifeste și, fără nici o cooperare din partea sufletului, Dumnezeu își revarsă, pentru ultima oară harul. Dacă și de această dată va fi refuzat, Dumnezeu va lăsa sufletul, pentru eternitate, în starea pe care singur și-a ales-o. Harul se revarsă din milostiva Inimă a lui Iisus și dăruiește sufletului o lumină aparte, prin care sufletul începe să priceapă lucrarea lui Dumnezeu; dar convertirea depinde de propria sa voință. Sufletul știe că, pentru el, aceasta este ultima șansă, și că, dacă va arăta fie și o fărâmă de bunăvoință, milostivirea divină va lucra asupra lui.
Iisus: Îndurarea mea atotputernică lucrează aici. Fericit sufletul care alege să profite de acest har.


Iisus:Ce bucurie Îmi umple Inima când te întorci la Mine. Ești slab, și de aceea te voi lua în brațele Mele și te voi purta în sânul Tatălui.

Sufletul: (parcă trezindu-se, întreabă înfricoșat): E cu putință oare să existe îndurare și pentru mine ?

Iisus: E cu putință, copile. Și tu poți avea parte de milostivirea mea. Las-o să lucreze în sărmanul tău suflet; lasă razele harului să-ți pătrundă în suflet; ele aduc lumină, căldură și viață.

Sufletul: Dar frica mă copleșește la gândul păcatelor mele, și această spaimă grozavă mă împinge să pun la îndoială bunătatea Ta.

Iisus: Copile, toate păcatele tale nu Mi-au rănit Inima atât de tare precum o face această lipsă de încredere – că în ciuda iubirii și milostivirii Mele, te mai îndoiești încă de bunătatea Mea.

Sufletul: Doamne, salvează-mă, căci mă prăpădesc. Fi Mântuitorul meu. O, Doamne, nu mai pot spune nimic; inima mea nenorocită este sfâșiată; dar Tu, Doamne....

Iisus nu lasă sufletul să isprăvească ci, ridicându-l din adâncimile nefericirii sale, îl conduce în adâncul Inimii Sale, unde păcatele se risipesc, se topesc în fața flăcărilor iubirii divine.

Iisus: Iată, suflete, comorile Inimii Mele. Ia din ele ce îți este de trebuință.

Sufletul: Doamne, sunt copleșit de harul Tău. Simt că o nouă viață a pătruns în mine și, mai presus de toate, simt dragostea Ta în inimă. Este destul pentru mine. Doamne, voi slăvi preaputernicia îndurării tale pentru vecie. Încurajat de bunătatea Ta, Îți voi destăinui toate durerile inimii mele.

Iisus: Spune-Mi tot, copile, nu ascunde nimic de Mine, căci Inima mea iubitoare, Inima Prietenului tău cel mai bun te ascultă.

Sufletul: Doamne, acum văd toată nerecunoștința mea și bunătatea Ta. Tu mă căutai cu harul Tău, în vreme ce eu puneam stavilă binevoirii Tale. Văd că merit adâncul iadului pentru că am întors spatele harului Tău.

Iisus (îl întrerupe): Nu te lăsa pradă nefericirii tale – ești încă prea slăbit pentru a vorbi despre ea – ci privește spre Inima Mea plină de bunătate, lasă-te cuprins de trăirea mea. Străduiește-te spre pocăință și umilință; fii îndurător cu alții, precum și Eu sunt îndurător cu tine, și, când vei simți că puterile te părăsesc, vino către izvorul îndurării mele pentru a-ți întării sufletul, și nu vei osteni în călătoria ta.

Sufletul: Acum înțeleg milostivirea Ta, care mă apără ca o stea strălucitoare, mă conduce în casa Tatălui meu, mă apără de grozăviile iadului, pe care le-am meritat, nu o dată, ci de o mie de ori. Doamne, veșnicia nu-mi e de ajuns spre a aduce laudă îndurării Tale necuprinse și compasiunii Tale pentru mine.
Reply With Quote