View Single Post
  #61  
Vechi 08.11.2010, 21:25:02
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Totusi nu trebuie condamnata nici o femeie,caci la fel ca orice ucidere,si avortul intra in acesta categorie,insa circumstantele in care o fost facut un avort cred eu pot atenua penitenta divina,poate chiar si soarta sufletului ucis.DAr eu va intreb CREDETI CA AVORTUL AR TREBUI SANCTIONAT PENAL CA ORICE CRIMA?
Din moment ce statul permite spitalelor si cabinetelor particulare sa faca avorturi, inseamna ca embrionul uman nu are acelasi statut cu pruncul nascut dpdv juridic. Asadar omorarea embrionului nu se considera a fi infractiune.

Nu stiu daca pedeapsa penala ar fi solutia salvatoare in cazul femeilor care avorteaza.
In alta ordine de idei, nu inteleg de ce nimeni nu pomeneste dubla responsabiltate a acestor crime, deoarece, de foarte multe ori, femeile sunt indemnate sa "scape de copil" de catre barbatii lor.

O mare problema o constituie si pozitia bisericii vizavi de contraceptie. Nimic nu e acceptabil, cu exceptia abstinentei.
Fireste ca abstinenta nu e acceptata de foarte multi, asa ca se ajunge intr-un final la crima. Eu ma intreb de ce biserica nu e dispusa - dupa atatea si-atatea intreruperi de sarcina in randul populatiei - sa coboare putin stacheta si sa accepte, de exemplu, prezervativul (sau in orice caz, o metoda contraceptiva non-abortiva).
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote