View Single Post
  #35  
Vechi 09.11.2010, 06:56:55
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
toate ar fi bune si frumoase,daca nu ne-am intalni si cu "situatia-limita " adica: moarte-boala-accident-lipsa de iubire !
dincolo de idealismul frumos al explicatiilor teoretice si teologiste, viata uneori ne arata ca dreptate pe pamant e o trista utopie !

as vrea,iubitilor si respecatabililor mei conlocutori sa va imaginati ca sunteti pusi sa-i explicati teologia mareui filosof Friedrich Nietzsche,si asta dupa ce i-ati citit o parte din opera !!!
v-as ura succes, nu de alta, da simt ca aveti nevoie din plin !
I-am citit o carte mai demult, dar nu mai stiu care... :))

Eu ma abtin sa judec sinucigasii care au fost torturati in inchisori, pe cei care sufla-n punga cu aurolac, pe cei care cersesc si fumeaza in paralel, pe cei bolnavi care nu rezista se leapada samd. Da, e cu totul altfel sa fii tu ala pus in situatia de a rezista unei ispite indelungi, intr-adevar. Cand ne rugam spunand "Doamne Iisuse Hristoase, Fiului Lui Dumnezeu Celui viu, pentru rugaciunile Nascatoarei de Dumnezeu, mantuieste-ne pe noi!", ar fi bine sa ne gandim la mantuirea de orice rau, inclusiv de boli, de necazuri, de saracie, de orice nevoie si problema am avea...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote