View Single Post
  #17  
Vechi 26.11.2010, 13:47:34
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Și budistul și hindusul etc vor fi fericiți dacă vor putea vedea pe Dumnezeu și gusta binecuvântările despătimirii în veșnicie.

Dar cum religiile lor produc dereglări psihologice și atrofieri spirituale, e de bănuit că nu vor putea beneficia de acestea, care cer și o pregătire îndelungată și complexă.


Deci să nu ne amăgim că mântuirea, adică fericirea veșnică e deschisă oricui. Să nu mai gândim prin șabloane și versete ci să căutăm să vedem practic în ce constă mântuirea și cine poate avea parte de ea.
A se revedea predica de pe munte. Numai unii au acces la Imparatia Cerurilor, numai unii Il vor vedea pe Dumnezeu. Adica cei desavarsiti: saraci in pacate, nevinovati precum copiii, martiri pentru credinta samd. Ceilalti se vor putea mantui de cel rau, ca de exemplu talharul de-a dreapta sau Zaheu vamesul (cu casa lui), chiar fara sa fie botezati si impartasiti.

Pavel ne explica foarte bine:

Romani 2

12. Câți, deci, fără lege, au păcătuit, fără lege vor și pieri; iar câți au păcătuit în lege, prin lege vor fi judecați.
13. Fiindcă nu cei ce aud legea sunt drepți la Dumnezeu, ci cei ce împlinesc legea vor fi îndreptați.
14. Căci, când păgânii care nu au lege, din fire fac ale legii, aceștia, neavând lege, își sunt loruși lege,
15. Ceea ce arată fapta legii scrisă în inimile lor, prin mărturia conștiinței lor și prin judecățile lor, care îi învinovățesc sau îi și apără,
16. În ziua în care Dumnezeu va judeca, prin Iisus Hristos, după Evanghelia mea, cele ascunse ale oamenilor.

Mai aveti vreun dubiu ca mantuirea [de cel rau] le este oferita TUTUROR oamenilor, indiferent de religie, clasa sociala, nivel de cunoastere, perioada istorica sau locatie geografica? Altfel, Dumnezeu ar incalca liberul arbitru al oricarui om daca nu i-ar da sansa se se mantuiasca, predestinandu-l la iad din orice motiv.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote