Subiect: derutat
View Single Post
  #11  
Vechi 03.12.2010, 01:19:03
Rearbottoms Rearbottoms is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.11.2010
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Sebastian,
Vreau sa-ti spun doar sa ai mare grija de fratele tau, sa-l menajezi si sa-l iei asa cum este. Tine minte un lucru ESENTIAL in relatia ta cu el, pe care parintii nu or sa-l inteleaga niciodata..stiu asta din alt caz concret al unui coleg de al meu.

FRATELE TAU ASA S-A NASCUT
Homosexualitatea NU ESTE alegerea lui!..indiferent de ce ai sa auzi aici.
Iubeste-l!
In religia noastra ortodoxa din pacate nu ai sa gasesti un suport prea mare.
100% corect.

Uite, lasa-ma sa fiu sincer: eu am o problema cu homosexualii, nu-i sufar. Dar n-ar trebui, pentru ca asa cum a scris cel deasupra mea: nu e vina lor, nu e vina nimanui - nu pot fi ajutati asa cum vrei tu. Poti sa-i ajuti acceptandu-i. A incerca sa schimbi gusturile cuiva e o pierdere de vreme. E totul in capul lui - sincer nu stiu exact ce parte a creierului / hormoni / substante determina atractia sexuala, dar nu prea mai are importanta.

Citat:
În prealabil postat de Adriana-Simona
Nimeni nu se naste gay [...], insa le dobandeste din cauza familiei/prietenilor/educatiei etc.
Ai studiat fenomenul si ai gasit vreo sursa din medicina moderna care iti atesta afirmatia? (nu sunt ironic, chiar te intreb). Sau tu crezi ceea ce iti place sa crezi?
Uite, eu in schimb vin cu o informatie cat-de-cat documentata:
Vazusem un documentar despre un tip care a avut o operatie de schimbare de sex (practic) cand era mic (din cauza unei circumcizii esuate - sau ceva de genu). Decizia fusese luata, evident de parinti. Si l-au crescut exact ca pe o fata, chiar i s-au administrat hormoni pentru a-l schimba si fizic. Si tipul se simtea tot timpul ciudat, pentru ca era totusi atras de fete. In fine, cand a ajuns suficient de mare a apelat la chirurgi care l-au schimbat cumva iar in barbat.. ma rog, nu stiu cu cat succes. E trista povestioara, dar nu mai gasesc link-ul. Oricum, e un contraargument pentru ce-ai scris tu acolo.

Citat:
În prealabil postat de Adriana-Simona
Din nastere simtim atractie si spre fete si spre baieti, e normal sa ne fie dragi toti oamenii. Insa aceasta atractie nu e una sexuala, ci una frateasca.
Evident, la o varsta frageda instinctele sexuale nu sunt active, pentru ca organismul nu e pregatit pentru activitatea de reproducere.

Citat:
În prealabil postat de Adriana-Simona
Lumea in care traim insa ne bombardeaza cu sexualitatea, si de aceea de multe ori confundam iubirea adevarata cu atractia sexuala, cu pofta cu placerea. Iar rezultatul? Depinde de fiecare cum il prinde aghiuta: baiat cu fata, baiat cu baiat, fata cu fata, dar pofta tot aia e.
Hai sa fim seriosi...
Reply With Quote