View Single Post
  #19  
Vechi 04.12.2010, 11:19:05
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Bună observație. Numai că problema exact asta este: oamenii uită "latura religioasă" a sărbătorii. Ei uită ce este Crăciunul de fapt, și anume o zi onomastică: este aniversarea zilei de naștere a cuiva care a influențat istoria mai mult decât oricare om. Inclusiv istoria țării noastre. De ziua lui Eminescu, cei mici sunt duși cu școala sau puși să învețe din creația lui. Foarte bine. Dar de ziua lui Isus, se face același lucru, sau se uită ? Aș adăuga faptul că oamenii sunt ajutați să uite: prin supermarketuri, prin magazine, ba chiar și la Poștă, tot ce găsești sunt: crăciunei cu barbă, pitici, reni, brăduleți, săniuțe, globuri, ciorăpei cu petice, iar mai nou: cotoroanțe din pluș ori desenate. Nimic despre Pruncul. Nimic despre Maica Sa. Nimic despre tatăl Său adoptiv. Nimic nici măcar despre păstori, magi, tămâie, aur, smirnă, leagăn, bou, asin sau iesle. Acuma, nu că aș fi eu conspiraționist, dar nici nu prea cred ipoteza că toate acestea sunt rodul întâmplării.
Doar părerea mea.
Bine zis. Partea bună e că totuși n-o să moară niciodată colindele. Ele vestesc Nașterea Domnului. Din păcate apar tot mai multe colinde în care nu se zice nimic de Iisus, dar nu cred că se va renunța nici la cele cu Hristos pentru că unele au devenit internaționale, cum ar fi "Noapte de vis".
Reply With Quote