View Single Post
  #9  
Vechi 05.12.2010, 20:45:51
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotsman Vezi mesajul
Am fost odata in Belgia cu serviciul si un tip de la compania unde aveam treaba s-a oferit sa ne duca sa vizitam mai multe obiective.Printre ele si un cimitir din Primul razboi mondial.In echipa noastra mixta era si un italian,un baiat extrem de simpatic si vesel in general.Cand am ajuns la acel cimitir, unde fusese o batalie extrem de sangeroasa, am inceput sa ascultam explicatiile gazdei noastre.Italianul nu parea prea interesat de istorie si intrucat nu mancasem inca si-a scos un sandwich si manca in timp ce ne urma la mica distanta.

Am observat la un moment mai multe persoane care aveau grija de morminte.Le curatau,aranjau coroane,etc.Se uitau ciudat in directia noastra si nu intelegeam de ce.La un aumit moment,o doamna mai in varsta s-a dus direct la italian si i-a aruncat o mica punga la picioare.Apoi a venit la gazda noastra si i-a spus ca rudele celor cazuti,care era de fata,au strans o suma de bani pt ca acel domn(italianul)sa mearga sa manince la hanul de peste drum si sa nu mai manince intr-un cimitir al eroilor pe care ei ii comemorau.A avut o voce metalica si o privire de gheata cand s-a uitat la noi.Momentul a fost extrem de jenant.

Eu cred ca lipseste spiritul civic,solidaritatea comunitatii.Patriotismul a devenit subiect de glume si de ironii ieftine dar cei care isi dispretuiesc si care isi uita trecutul,sa nu aiba mari pretentii de la viitor.In momentul cand nu iti mai cinstesti eroii devii numai bun de colonizat cu valorile altora.Sunt de acord cu ce a spus dl.Mihnea Dragomir> ,,Respectul pentru cei care au răspuns la chemarea țării se arată prin fapte".

In alte parti ale lumii nu intrazneste nimeni sa batjocoreasca valorile si eroii unei natii.Daca tu nu iti cinstesti eroii cum poti sa crezi ca te va respecta un strain sau ca iti va respecta tara?Am mai remarcat ceva incredibil:in multe locuri oamenii se feresc sa poarte costume populare in situati in care altii nu mai stiu ce sa faca ca sa isi conserve traditiile si specificul national.Este foarte trist ceea ce se intimpla.Mihai Eminescu a dat un verdict clar pentru acesta situatie:

,,Patriotismul nu este numai iubirea pamintului in care te-ai nascut ci mai ales iubirea trecutului,fara de care nu exista iubire de tara"

Cand dragostea de tara dispare,cand nu te mai intereseza traditia poporului tau,cand faptele celor din trecut nu mai trezesc nici macar o licarire de mandrie,atunci esti condamnat ca neam iar istoria nu are mila cu cei care isi uita eroii.
spiritul civic lipseste aproape cu desavarsire, exceptand cateva cazuri rare !
chiar si la noii imbogatiti de dupa revolutie(intamplator stau intr-un asemenea cartier clujean)
e interesanta preocuparea romanului nostru pentru curtea proprie si dupa ce o pune la rand, pentru gard, gardul noului imbogatit trebuie sa fie unul de cetate, ranforsat cu drugi de fier si tepe in varf. Morala e ca...ceea ce e dincolo de propriul gard nu-l mai intereseaza, chiar daca drumul arata jalnic,cu cratere si noroi...si situatia e chiar grava, daca lu ala bogatu pentru care niste bani acolo pt binele civic nu-s un capat de tara, ce sa-i mai cerem celui sarman, care are grija zilei de maine ?!
Reply With Quote