View Single Post
  #7  
Vechi 10.12.2010, 18:34:37
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirela0110 Vezi mesajul
am observat la unii membri de pe site, ca in ciuda faptului ca posteaza in chip de "bun ortodox", cand intalnesc o parere cu care nu sunt de acord, sar si ataca in toate felurile, mi s-a intamplat chiar si mie sa fiu atacata ... astfel am intalnit expresii, sa te dai cu capul de pereti, esti un terchea berchea, mai rauuuuuuuuuuuuu, se leaga si de mama si de tatal persoanei care isi exprima parerea, esti dus cu pluta si multe altele. mi se pare INGROZITOR de urat.

unde e exprimarea si gandirea libera? daca cineva nu este de acord cu o parere, ok, sa ii spuna parerea lui, dar sa nu se lege de persoana respectiva si mai rau de parinti. fiecare gandeste in felul lui, are mentalitatea proprie, venita din cei 7 ani de acasa, din experienta de viata mai mult sau mai putin vasta, din propriile credinte. si daca cineva e mai direct si spune lucrurilor pe fata iarasi e atacat. asta ne lipseste noua, exprimarea. cand nu ne place ceva dam in cap cu toporul ca e mai usor, de ce sa ne chinum sa explicam, mai, "parerea mea e ca acolo nu ai dreptate", "eu cred asa", "parerea mea este ... ".

acum sper sa nu fiu iarasi atacata, doar incerc ca trag un semnal de alarma, ca unii chiar se pot simti jigniti, de fiecare data cand ne exprimam o parere, sa nu atacam cei pe care nu suntem de acord cu ei. nu se stie cat de mult se poate simti jignita o persoana si cat poate sa sufere pentru 3 cuvinte aruncate dintr-o prostie. am citit odata de madalina manole la prima ei tentativa de sinucidere. cica a fost la emisiunea lui dani si razvan de pe antena 1 si acolo aia au luat-o mai mult in ras, au zis ca vocea ei e pitigaiata si ca pe muzica ei se poate gati...nu mai stiu ce...parca clatite... oricum ceva mancare parca. si asta zambea ea ca na era in fata tv-ului, dar ce a simtit numai ea stia... ca s-a dus acasa si a incercat sa se sinucida. asa ca hai sa nu mai jignim cum ne vine noua la mana persoanele pe care nu le cunoastem, ca nu avem nici un drept ...

azi am vazut ca cineva jignea pe altcineva (care mi s-a parut ca are o parere buna) si chiar se lua si de parinti si nu mi-a placut absolut deloc. eu cand am fost atacata acum nu stiu cat timp in urma pe acest site, chiar mi-au dat lacrimile... si pentru ce? pentru cine? pentru niste persoane care nu le cunosc, nu ma cunosc, dar sa atace stiu si se dau mari crestini mari ... eu gandesc intr-un fel, altul in alt fel, doar Dumnezeu stie care are dreptate si care greseste si doar El judeca. asta e un site de spus pareri proprii nu de atacat, de insultat sau de jignit.
Ai ghicit, Mirela, ma numar printre cei fara 7 ani de acasa, ba mai mult, sunt cel mai rau om de pe pamant. Stiu ca esti buna si curata, de aceea te rog sa ma ierti.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote