View Single Post
  #10  
Vechi 14.12.2010, 20:19:56
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Biserica e sfântă si rămâne sfântă chiar dacă intră în ea mulți păcătoși, că Biserica de-aia
e făcută, ca păcătoșii care intră să-și facă acolo antene pentru Dumnezeu.
PAUL PĂUN, clasa a VI-a, 12 ani si 2 luni

Ăla care înjură zice că are un avantaj, să capete experiență, ca să ajungă un dur,
dezavantajul lui e că a început să îl placă dracu.
ADRIAN IONIȚĂ, clasa a IV-a, 10 ani

Dacă citim mereu din Biblie nu înseamnă că nu trebuie să mai mergem la biserică, pentru
că dacă tu citești Biblia, până când o cunoști bine, înseamnă că Dumnezeu e cel mai bun
prieten al tău și nu poți să-I iubești cuvântul celui mai bun prieten, dar să nu intri în casa lui.
DOMNICA IOANA ZAMFIRESCU, clasa a III-a, 10 ani și 4 luni

Sfântul meu preferat e Sfântul Arcadie, care are numele meu. Când e ziua mea e și ziua
lui și el nu-și serbează ziua ca mine, cu tort și lumânări, pentru suflat în ele. Sfântul
Arcadie când își serbează ziua suflă în mine, ca eu să mă bucur mai mult și să fie bine.
ARCADIE MARȚÎN, clasa a II-a, 8 ani

Dacă ar veni acum, aici, Hristos, după ce m-aș emoționa L-aș întreba de ce bunătatea este
incompletă sau L-aș ruga dacă poate transforma toată răutatea într-o furnică s-o pot strivi eu.
DAN ANDREI ILIESCU, clasa I, 7 ani si 3 luni

Eu cred că cei ce fac legile țării și care primesc mulți bani, adică mulți ochi de drac, ne
bagă dracii în televizor și n-au de gând să interzică filmele cu crime, toată ziua bunăziua,
pentru că ar pierde toți ochii ăia mulți.
IOAN MARȚÎN, clasa a IV-a, 12 ani și 3 luni

Omul sfânt care-l aude pe cineva că spune: De tine mi-e milă, dar de mine mi se rupe
inima" va zice: „Ia uite ăsta n-are nici șapte ani de-acasa Bisericii!"
ADRIAN IONIȚĂ, clasa a IV-a, 10 ani și 8 luni

Sunt unii oameni care-L caută pe Dumnezeu și nu-L găsesc, pentru că ei se gândesc să-L
prindă pe Dumnezeu să facă o fotografie cu El să ajungă cetebri.
RADU ANDREI GOGOAȘĂ, clasa a II-a, 8 ani și 4 luni
Timpul nu e o înaintare spre moarte și gata! El este o înaintare spre Dumnezeu, adică spre
viață, dacă asta cauți.
SIMONA PANDELE, clasa a VIII-a, 14 ani și 5 luni

Chiar dacă țara noastră nu este la război, lumea zice că viața e o luptă, că oamenii se bat
cu taxe mari, care le-a pus dracii, la lumină, taxele La gaze, apă si chirie și cu alți
dușmani și ăia care pierd războiul stau în frig fără lumină, că sunt prizonieri.
ȘERBAN ANDREI IONESCU, clasa a II-a, 9 ani si 3 luni

Biserica nu vede parada modei ca pe un spectacol de frumusețe, care merită să-i preocupe
pe oameni, că lumea, la parada modei ajunge cu gândul că: „haina îl face pe om", pe când
Biserica ne arată că sufletul îl face pe om.
MARIA IRINA PETREANU, clasa a VIII-a, 14 ani și 9 luni

Dracii nu au o scriptură a lor, ceva care să sune: „Carte de gânduri rele", dar au
făcut televizorul.
ANCA MATEESCU, clasa a VIII-a, 15 ani

Îngerii nu ne spun cum e în Rai, acolo de unde sunt ei, că atunci când mori e ca un fel de
ziua ta și primești cadou Raiul și ei nu pot spune dinainte cum arată cadoul pe care-l
primești, pentru că strică toată ziua.
PAUL PĂUN, clasa a VI-a, 12 ani și 3 luni

Dumnezeu n-a făcut Raiul pe pământ și l-a făcut sus de tot în cer, că dacă Raiul ar fi pe
pământ și oamenii răi nu sunt primiți, atunci ei se fac militari și încearcă să intre în Rai cu
tancul.
TEODOR ZAICA, clasa a II-a, 8 ani și 9 luni

Ne rugăm seara, înainte de culcare, că dacă ziua s-a aruncat un vecin de pe bloc îl vezi pe
ăla, în vis, cum cade, dacă nu te rogi, iar dacă te rogi la Dumnezeu îți pune alt vis în tine,
cu cineva care tot sare, dar sare pe o saltea, să se joace.
ADRIAN IONIȚĂ, clasa a III-a, 9 ani

Sportivii trăiesc mai puțin decât călugării, că sportivii mănâncă mult în fiecare zi și
carnea aia le dezorientează viața.
ALINA ANDREEA ZANE, clasa a II-a, 8 ani și 9 luni

Noi copiii nu rămânem cu căciula pe cap când intrăm în Biserică, pentru că preotul n-o să
ne pună busuiocul pe căciulă.
ADRIAN IONIȚĂ, clasa a II-a, 8 ani și 3 luni

Dumnezeu face mamelor un fel de schiță și noi copiii terminăm aceste icoane.
ALEXANDRA TĂNASE, clasa a VIII-a, 14 ani și 7 luni

Dacă noi ne închinăm, dracu se sperie ca o găină când tragi cu săgeata în ea, că zice că închinarea este săgeată pentru el.
TEODOR ZAICA, grădiniță, 6 ani și 7 luni

Dumnezeu dă șase sute de mușchi leneșului ca să muncească tot cât muncește vrednicul, dar din păcate leneșul profită că are tot atâția mușchi ca sa adune munca omului muncitor.
ANA MARIA LUNGU, clasa a VIII-a, 13 ani și 11 luni

Sfântul Gheorghe l-a omorât pe balaur, că balaurul a început și l-a băgat pe sfânt în
legitimă apărare.
FELIX RONCEA, clasa a V-a, 12 ani și o lună

Știm că pe Dumnezeu nu-l interesează bogăția și mândria, dar oamenii au făcut unele
Biserici uimitor de frumoase și mărețe, pentru că ei s-au gândit să-și facă ei un serviciu.
IOANA STOICA, clasa a V-a, 11 ani și 8 luni

Raiul nu-l putem vedea din avion sau rachetă, cu o lunetă, că el nu e ca la noi pe pământ.
Nu poți să pui mâna pe el; Raiul seamănă cu un vis și luneta nu știe să ți-l arate.
PAVEL MARȚÎN, clasa a III-a, 9 ani și 10 luni

Sunt cunoscute mai multe nume de sfinți decât de sfinte pentru că nimeni nu numără
femeile necăjite cu copii, care trăiesc ca sfintele.
VICTORIA ECATERINA LUPUȘOR, clasa a VIII-a, 13 ani și 11 luni

Clopotele bat ca să ne zică să venim mai repede, că uite acum intră preotul în biserică și
ne pune absenți.
ȘERBAN ANDREI IONESCU, clasa I, 7 ani și 9 luni

Eu nu mă însor la casa de căsătorii, mă-nsor la biserică, pentru că atunci înseamnă că n-o
să-mi chinui nevasta.
ȘERBAN ANDREI IONESCU, clasa a II-a, 8 ani și 10 luni

Drăcovenie înseamnă o prostie cu coarne.
TEODOR ZAICA, clasa a II-a, 8 ani și 4 luni

Moș Crăciun aduce mai multe daruri decât Sfântu’ Nicolae, pentru că Moș Crăciun
sărbătorește Nașterea Domnului, pe când Sfântu' Nicolae sărbătorește, atunci când vine,
doar ziua lui.
MARIA IORDĂNESCU, clasa a II-a, 9 ani

Călugării sunt vorbăreți doar cu Dumnezeu, cu oamenii nu prea, pentru că nu au cu noi ce
să vorbească, n-au amănunte de-ale noastre de vorbit.
ANDREI STAN, clasa a II-a, 8 ani și 3 luni

Când te rogi trebuie să stai cu gândul la Dumnezeu și dacă stai tolănit pe canapea, atunci
stai cu gândul să-ți fie ție bine, nu stai cu gândul la Dumnezeu să-i fie bine și Lui cu tine.
ANDREI IORDĂNESCU, clasa a VI-a, 12 ani și 5 luni

Călugării nu se leagă la prietenie cu oamenii, că dacă cineva, care face vizite, vine la un
călugăr de mai multe ori și odată îi zice să joace cu el un șah, călugărul spune: aoleu, să
nu uit, că mai am ceva să-i spun lui Dumnezeu și pleacă.
ADRIAN IONIȚĂ, clasa a IV-a, 10 ani și 6 luni

Antichrist înseamnă când scriu lipite cuvintele diavol cu om și apare diavolom.
ADRIAN IONIȚĂ, clasa a III-a, 9 ani și 7 luni

Dacă dracul ar descoperi că, din greșeală, a făcut un bine, s-ar concedia de ciudă, dar
dracul nu face bine nici din greșeală, așa că nu putem vedea șomaj de drac niciodată.
TUDOR MATACHE, clasa a V-a, 11 ani

Kamikaze sunt patrioți ai diavolului.
PAUL PĂUN, clasa a VI-a, 10 ani și 3 luni
Reply With Quote