View Single Post
  #76  
Vechi 26.12.2010, 23:37:50
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
[...] a-l considera pe David cam infantil în percepția lui despre Dumnezeu arată o incredibilă superbie. David a trăit în familiaritatea lui Dumnezeu ceva mai mult decât dv și am toate motivele să cred că l-a cunoscut mai bine.
Dacă David l-ar fi cunoscut foarte bine pe Dumnezeu nu ar mai fi făcut unele aprecieri care se răsfrâng asupra învățăturii Lui, și care acum sunt complet depășite. Iată una dintre ele:

"Oare, nu pe cei ce Te urăsc pe Tine, Doamne, am urât și asupra vrăjmașilor Tăi m-am mâhnit?
Cu ură desăvârșită i-am urât pe ei și mi s-au făcut dușmani." (Ps.138, 21-22)

Învățătura creștină este superioară învățăturii lui David, pentru că propovăduiește toleranța, îndelunga răbdare și, paradoxal, chiar iubirea față de vrăjmași! Nici vorbă ca să le dorim răul sau moartea, așa cum apare adesea în psalmi! În plus, nu ni se îngăduie nici măcar să-i judecăm pe vrăjmași, ca să cuantificăm mai exact vrăjmășia lor, calitativ și cantitativ. În schimb, David este încă tributar în psalmii lui sentimentelor mozaice de "ură desăvârșită".

Psalmii lui David au desigur valoarea lor, chiar și în cultul creștin, dar înțelegerea lor trebuie să se raporteze permanent la legea cea nouă, nu la cea veche. Altminteri, se vor găsi unii care atunci când vor citi în Psalmul 50 "atunci vor pune pe altarul Tău viței", se vor considera îndreptățiți sau chiar obligați să ucidă bovine tinere și să facă apoi cu ele așa cum au citit ei că e descrisă acolo percepția lui David despre Dumnezeu.

Last edited by mariamargareta; 26.12.2010 at 23:45:50.
Reply With Quote