View Single Post
  #66  
Vechi 14.06.2007, 17:05:09
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism
Citat:
În prealabil postat de Cristalin
Citat:
În prealabil postat de odin
Antiecumenism, raspunde te rog, da-ti cu parerea la acest topic... Care este dreapta invatatura, maestre?
Nu am nimic cu antiecumenism dar am o curiozitate, cum poate fi maestru cineva care isi sustine un punct de vedere doar prin copy-paste, sau prin cuvintele altora, el nefiind in stare sa alcatuiasca o fraza de la el prin care sa-si exprime o parere absolut personala?
Desigur nu astept un raspuns, o poti lua ca intrebare retorica dar nu m-am putut abtine sa nu o fac publica.
In primul rand nu ma consider maestru."Maestru" au yoghinii,noi suntem pacatosi si putem gresi oricand chiar daca am citit nu stiu cate carti,sau avem studii teologice.Pt ca zice Sfantul Ignatie Briancianinov in cartea "Despre inselare" ca "tot omul se afla in inselare..,si de aceasta inselare ne scapa numai Hristos ".

De aceea am considerat sa-mi sustin punctul de vedere dand cat mai multe citate din Sfinti sau duhovnici care avand o viata curata sunt aproape de Dumnezeu,de Hristos care i-a scapat de inselare,de ignoranta,de ratacirea mintii ,de pareri false etc.

De aceea am preferat sa dau citate din Sfinti pt ca parerea mea poate fi gresita si pe acest forum intra multi care daca citesc fragmentele respective din Sfinti sunt mult mai folositi duhovniceste decat daca ar afla propria mea parere care repet poate fi gresita eu neavand nici o experienta duhovniceasca.
Daca nu poti emite o parere competenta (in acord cu invatatura Bisericii), ai putea da link....
Reply With Quote