Subiect: raspuns
View Single Post
  #2  
Vechi 06.07.2006, 15:20:47
T-Bone T-Bone is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.05.2006
Mesaje: 40
Implicit

Nu ai de ce sa te temei, stai calm, nu ai nici motive sa te sperii, deja ai spus cuvintele "Fereste-ne Doamne si apara-ne!" care zic eu valoreaza mai mult si sunt mai puternice decat orice vraja :thumbsup:.

Tu mi-am povestit ceva ce ai auzit de la cunostinte, daca as sta eu sa-ti povestesc ceva ce am trait eu ar fi mai mare lucru. Desi nu am doar 17 ani am trecut prin destule :)

Bunica mea, D-zeu sa o ierte, mama tatalui meu (alcolic si el) se presupune ca a fost vrajitoare, mama mea a fost chinuita (batuta...) chiat de sotul ei, tatal meu, dar ceea mai mare vina o avea aceasta femeie care il intarata si ii spunea doar vorbe neadevarate.
Nu ti-am demonstrat pana acum ca ar fi o vrajitoare, pe vremea cand traia ea nu aveam nici ce manca, iar ei erau "boieri", crezi ca ne aduceau barem o bucata de paine? Nu, singurul lucru care ni-l mai dadeau era niste porumb (cu tot cu cocean) tinut de multa vreme de ei cine stie pe unde.

Sora sa, tot bunica mea, traieste si acum, se presupune ca si aceasta ar fi vrajitoare, posibil mai mare ca prima care s-a dus :). Nu zic eu asta si nu stau sa povestesc tot ca ma ia plansul :D. Dar iti zic adevarul, cand eram mic si eu credeam ca face vraji, tot satul de la tara de altfel crede acelasi lucru.

Tatal meu a murit de cancer, inainte sa moara, cu ceva timp inainte, a vazut un sobolan la wc in casa, fratele meu care a murit si el a vazut acelasi lucru inainte sa moara.
Simplu, o coincidenta sau nu, te face sa crezi ceva rau.
Cel mai mult au avut de suferit fratii mei mai mari care au si fost mai mari pe vremea aia.
Vreau sa-ti spuns ca am si trait ceva timp (1 an si ceva)camin, la Provita (Valea Plopului, Parintele Tanase) si acolo mi-a mers foarte bine, biserica langa mine, in fiecare zi la biserica, ba chiar eu eram si "ajutorul" preotului :)


Reply With Quote