Subiect: De ce existam?
View Single Post
  #37  
Vechi 27.01.2011, 00:39:23
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Pe mine ma da gata priceperea romanilor la orice..
Sa inteleg: nu ai copii. Esti psiholog? (ca eu sunt, nu de alta!)
Dar imi educ gresit copilul!
Ai putea sa ma informez in ce arie sa ma perfectionez?
Invatatura ortodoxa?
Am suficienta ca sa te etichetez drept new-ageist (deci nu ortodox), doar ca nu m-am obosit pana acum sa te contrazic .. dar de exemplu tu sustii apocatastaza - care este o erezie clara.
daca-mi permiti sa fiu absolut onesta: nu stii nici macar ce scrie in catehismul de baza!
Macar copilul meu stie ca doar in Hristos te mantuiesti. Este esential sa stie asta, mai mult decat orice stiinta.

Apoi, ai o confuzie in minte: cum deduci tu ca al meu copil nu invata stiinte? La matematica, de ex. a depasit de mult tot ce se face la scoala. Facea inmultiri de la gradinita si nu-l invatase nimeni.Nu are povesti (nu i-am citit), nu are televizor.. dar are libertate sa faca oricata matematica vrea. Calculeaza mental mai rapid decat unadult (pe verificate!). In loc de povesti citeste carti de stiinta (tu stii compozitia soarelui sau care sunt planetele gazoase din sistemul nostru solar? stii sa-mi arati Fiji pe harta sau macar sa-mi spui in ce ocean este? stii stii cate feluri de elefanti exista? ok, ultima e usoara.. dar banuiesc ca nu te-a interesat cat traieste un calamar). E adevarat ca al meu copil nu stie cine e Fat frumos.. asta este.
(De aceea eu vorbesc pe unele threaduri impotriva televizorului - orice copil ar fi inteligent daca i se da o sansa si este inchis televizorul in casa)


Dar la ce foloseste toata stiinta din lume daca nu te mantuiesti?
Oamenii invata oricum una sau alta ca astea sunt timpurile. Dar sa gasesti invatatura adevarata este foarte greu.
Daca mama nu-si invata copilul abc-ul ortodoxiei, cine sa o faca?
(si forumul acesta imi foloseste enorm! ca observ aberatiile scrise de multi oameni si tocmai de acolo incep sa-l invat pe al meu copil!)

Dar ma bucur ca-mi dai "voie" sa-mi cresc copilul cum vreau. Super tare.
COpilul tau o fi cum spun astia - gifted - Toti romanii incearca sa-i bage in scoli pe copiii lor la programe de gifted
Stiai treaba asta?
Reply With Quote