View Single Post
  #114  
Vechi 02.02.2011, 19:27:33
mihaigr mihaigr is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Post Marturii personale despre Parintele Arsenie Boca:

As vrea sa marturisesc experienta pe care am trait-o eu legata de minunile Parintelui Arsenie Boca, minuni care de fapt sunt implinite de Dumnezeu prin mijocirea Maicii Domnului si a Parintelui Arsenie Boca.
Prima experienta pe care am trait-o legata de Parintele Arsenie Boca a fost la Izvorul Parintelui Arsenie de la Manastirea Sambata de Sus, s-a intamplat in vara anului 2008 cand am mers la Izvorul Parintelui din padure, cam la 200 de metri de Manastire, Izvor tamaduitor despre care, dupa cum scrie chiar intr-un document de acolo, a izvorat prin puterea Maicii Domnului dupa ce Parintele a atins stanca din care a curs apa "vie", tot aici e si locul in care Parintele a fost tuns in monahism si hirotonit preot.
Dupa cum spuneam cand am ajuns atunci la izvor am gasit un caiet in care oamenii isi scriau anumite dorinte, cuvinte de multumire, rugaciunt etc., in acel caiet am scris si eu o dorinta (ca rugaciune) catre Parintele cu urmatoarele cuvinte: "Roagate Parinte Arsenie la Dumnezeu si la Maica Domnului sa ne daruiasca prunci buni!", precizez ca de ceva vreme nu reuseam sa avem un copil si dupa unele banuieli ale medicilor cauza putea fi si de la niste probleme de sanatata atat ale mele cat si ale sotiei, iar la 3 saptamani de cand am scris aceasta rugaciune sotia a ramas insarcinata, ca mai tarziu sa nasca un baietel, pot sa spun ca cel putin pentru noi a fost o minune atat prin faptul cam am primit in dar de la Dumnezeu o noua viata cat si pentru ca s-a infaptuit in urma rugaciunilor.
O alta minunte legata tot de Parintele Arsenie a fost ca la varsta de 8 luni a baietelului a necesitat o intervenite medicala dificila din cauza unei probleme de sanatate, tin minte ca am trimis la Manastirea Prislop un Acatist special pentru sanatatea copilului cu o saptamana inainte, cu o zi inainte de interventie am citit Acatistul Maicii Domnului si al Parintelui Arsenie, si chiar in ziua interventei a sunat Maica Stareta de la Manastirea Prislop sa-mi confirme ca a ajuns Acatistul si ca se vor ruga pentru copil, desi nu le ceruse nimeni se ne sune si de obicei raspundeau tot prin scrisori, in clipa aceea am simtit ca aceasta "intamplare" e o incurajare de la Parintele Arsenie si de la Dumnezeu, si intr-adevar copilu s-a recuparat repede si acum e bine, sanatos.
Ca semn de multumire ne-am gandit sa ajungem toti trei la Manastirea Prislop la Mormantul Parintelui Arsenie Boca in data de 28 noiembrie 2011 cand se face pomenirea sa la trecerea la cele vesnice, ceea ce m-a impresionat este impactul pe care l-a avut Parintele asupra oamenilor de acolo si a celor care au citit despre Parintele, si cum le-a schimbat cu adevarat inimile lor, stateam la rand cu o seara inainte la Mormantul Parintelui ca sa sarutam Crucea si am vazut lucrui inedite, grupuri de oameni din cei care stau la rand cantau in cor foarte frumos Acatise al Mantuitorului Hristos, al Maicii Domnului si al Parintelui Arsenie, era o atmosfera feerica, parca eram intr-un colt de rai, asa bucurie simteam, tot la mormant dar spre ziua am auzit langa mine marturia unui om care s-a vindecat de orbire dupa ce s-a stropit cu apa de la Izvorul Tamadauitor de la Manstirea Prislop dupa ce se rugase Parintelui Arsenie sa-l ajute, spunea ca i se asternuse o ceata pe ochi si medicii nu-i dadeau mari sanse de vindecare.
Am scris toate acestea ca sa intaresc convingerea inca o data celor care mai stau in dubii cu privire la Sfintenia Parintelui nostru Arsenie Boca, si sa-i bucur pe cei care cred in Sfintenia acestui Mare Traitor Ortodox al Neamului Nostru, si le mai cer celor sceptici sa dea macar dovada de respect fata de acest Sfant Parinte si chiar fata de alti Sfinti Parinti romani necanonizati inca, caci chiar daca nu a fost canonizat incat nu inseamna ca nu poate fi si Sfant, desi eu am convingerea ca este Sfant.
Doamne ajuta, Maica Domnului! si Roaga-te Sfinte Parinte Arsenie pentru noi! Amin.

Last edited by mihaigr; 03.02.2011 at 14:13:29.
Reply With Quote