View Single Post
  #16  
Vechi 08.07.2006, 13:00:03
irinuca irinuca is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2006
Mesaje: 3
Implicit

eu sunt noua pe aici dar am citi si tare m-am mirat cand am auzit c noi ortodoxii uram pe altii din alte confesiuni....sa uram pacatul nu omul...sa uram erezia iar pe eretic sa-l iubim si sa cautam sa-l indreptam....dragostea crestina nu inseamna sa te porti cu bombonica atunci cand stii ca celui de langa tine ii lipseste ceva...Cineva...ca cel de langa tine se afla intr-o ratacire. Nu poti sa stai indiferent si sa spui ca nu are nimic, poti sa fii musulman, catolic, orice alta confesiune.....nu, tre sa dai marturie despre dreapta credinta. Insa de cele mai multe ori cei de langa tine nu te intelg si spun ca de unde stii tu ca numai ce e ortodox e bun si ca de ce Adevarul este numai in ortodoxie. Ii dau slava lui Dumnezeu ca m-am nascut ortodoxa, poate dc as fi fost intr-o alta confesiune la cat sunt de incapatanata as fi ramas in ratacire. Insa stiu un lucru ca Maica Domnului niciodata nu lasa pe nimeni...numai noi sa ii cerem ajutorul, dar sa o facem din toata inima, cu sufletul deschis...sa vorbim cu Maica Domnului si cu toi sfintii ca si cum ei ar fii langa noi si ne-ar auzi. Deci sa spunem toate nelamuririle noastre si daca vom voii...vom primi raspuns.Dumnezeu nu are pe nimeni de lepadat...inasa dc noi nu vrem El singur nu poate sa ne mantuiasca.Trebuie doar sa vrem...ca de asta ne-a lasta Dumnezeu liberi....sa alegem...iar El nu incalca libertatea noastra.Asa ca pt toti care se afla in cautare ii rog sa se roage mult la Maica Domnului si vor afla Adevarul, sunt convinsa de asta.A si inca ceva...cine are nelamuriri la ortodoxie sa citeasca cartea pr Arsenie Papacioc " singur Ortodoxia" si o sa se convinga.Sa dea Domnul sa ne lumineze Duhul Sfant,Mangaietorul si sa ne vedem cu toii in rai.
Doamne miluieste!
Reply With Quote