Subiect: Budismul
View Single Post
  #25  
Vechi 11.07.2006, 12:22:02
cristir cristir is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.06.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de thanatos
Cristir, inteleg ca esti bine intentionat, dar din raspunsul tau nu se intelege nimic. mai intai zici ca dai citate din sfintii parinti, dupa care la al 2lea citat nu specifici de unde e, iar al 3lea nu mai are nici o legatura cu sfintii parinti. Un raspuns lung este obositor si greu de citit si daca il structurezi anapoda, descurajezi posibilii cititori. cat despre exemplul posedarii, nu ne putem imagina ca 5 miliarde de oameni sunt posedati, doar fiindca nu sunt crestini.
Deci primul citat e clar e din SFANTUL CUVIOS MUCENIC COSMA ETOLIANUL.Al doilea citat ca si exemplu pe care l-am dat este din cartea “Despre inselare” de Sfantul Ignatie Briancianinov (tot sfant si el) ;deci am zis ca dau citate din sfinti si am dat 2.
Din primul citat reiese clar ca “TOATE CREDINTELE SUNT MINCINOASE ,FALSE TOATE SUNT ALE DIAVOLULUI” dupa cum zice sfantul CUVIOS MUCENIC COSMA ETOLIANUL;de aici se poate trage concluzia ca hinduismul si budismul si celelalte religii sunt “MINCINOASE ,FALSE TOATE SUNT ALE DIAVOLULUI”.
Din al doilea citat (Sf Ignatie) putem trage concluzia ca “CU TOTII SUNTEM INSELATI, CU TOTII SUNTEM AMAGITI, CU TOTII NE AFLAM INTR-O STARE MINCINOASA, AVAND NEVOIE SA FIM SLOBOZITI DE CATRE ADEVAR; IAR ADEVARUL ESTE DOMNUL NOSTRU IISUS HRISTOS (IOAN 8, L4-32). SA NE FACEM AI ACESTUI ADEVAR PRIN CREDINTA IN EL; SA STRIGAM PRIN RUGACIUNE CATRE ACEST ADEVAR - SI EL NE VA SCOATE DIN PRAPASTIA AMAGIRII DE SINE SI A AMAGIRII DE CATRE DEMONI”.Vroiam sa arat -prin acest citat ca si prin exemplul cu pusticul care a fost inselat de demoni -ca daca si crestinii care sunt pe calea cea dreapta si care se inchina Fiului lui Dumnezeu si Dumnezeu adevarat pot cadea in inselare (chiar demonica) ce sa mai zic de ceilalti din celelalte religii care se inchina zeilor de piatra (hindusii) -sau poate ca in spatele zeilor sunt ascunsi niste demoni .De exemplu indienii hindusi se inchina zeitei kali cea neagra care este reprezentata avand un colier de capete de morti la gat,tine un craniu in mana (un cap de mort din care curge sangele) si este numita zeita mortii si a distrugerii.Pt mine seamana cu un demon !
Si deci ce ne trebuie noua alte religii cand avem ortodoxia care ne este suficienta pt mantuire.

Iar despre MISA daca ne gandim ca n-a deviat din nici o religie nu putem sa o consideram o secta dar o putem considera o miscare satanica de tip New Age care are toate caracteristicile unei secte:
-vrea prin orice mijloace sa-si atraga un nr cat mai mare de adepti;
-adeptii trebuie sa tina cont doar de parerea sefului sectei (guru Bivolaru);sa faca doar ce zice el;sa se duca poate si la moarte pt el
-se folosesc tehnici de manipulare ,hipnoza si spalare pe creier a cursantilor;
-cursantii sunt indobitociti cu tot felul de informatii si cred in ele pt vin de la guru;
-cei care vor sa se lase de miscare –si care prezinta aspectele negative satanice ale ei- sunt amenintati ca-si vor face karma negativa si ca o sa suporte consecintele in aceasta viata sau intr-una viitoare etc

Si eu nu am zis ca 5 miliarde de oameni sunt posedati ci pot fi intr-o stare de inselare mai mult sau mai putin demonica.

Cine se mantuieste Dumnezeu stie nu noi, numai ca este sigur un lucru Hristos a zis “Eu sunt Calea Adevarul si Viata” si toti crestinii cred asta si se inchina Lui,pe cand hindusii,budistii si restul nu prea cred asta ci cred ca poate Shiva sau Brahma sau Buddha ii ajuta la mantuire iar nu Iisus.
Mahomedanii Il considera pe Iisus doar un profet,hindusii doar un intelept iluminat,dar doar noi il consideram Dumnezeu adevarat.

Si zice Iisus la Matei ,capitolul 12:”Cine nu este cu Mine este impotriva Mea si cine nu aduna cu Mine risipeste”
Reply With Quote