View Single Post
  #3  
Vechi 13.02.2011, 22:21:59
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
După câte știu eu Împărtășania este de două feluri și anume:
- cea care se da din Sfâtul Potir clericilor și mirenilor și este amestecată cu vin care se scoate la fiecare Sfântă Liturghie pentru vii și pentru morți din Sfântul Agneț trnsformându-se în Trupul și Sângele Domnului Iisus Hristos.
- cea care se scoate odată pe an (în Joia Mare) pentru cei bolnavi care este uscată și o poartă preotul care merge la patul de suferință al bolnavului sau muribundului pentru a o da.

Întrebare
Este voie să fie împărtășiți creștini sanatoși cu această din urmă împărtășanie în biserică sau în alt loc decât în biserică?
Dacă da în ce situații este permis.
Draga mea Dorina , te invit sa citesti al doilea volum " Ne vorbeste Parintele Cleopa " , si ai sa vezi ca Impartasania este de patru feluri , dar toate acestea neanlocuind Sf.Impartasanie cunoscuta de toti . Scrie atat de bine si minunat de iti merge la suflet ! Multumesc si pe aceasta cale celui care mi-a donat toate volumele cu Parintele Cleopa ! Dumnezeu sa-l binecuvanteze !+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 13.02.2011 at 22:26:22.
Reply With Quote