În prealabil postat de  Mihnea Dragomir
					 
				 
				Aș putea, în ultimul week-end din martie, să merg până acolo, că văd că ne departe de București. Îmi veți transmite toate detaliile pe care le cunoașteți, o eventuală fotografie și, dacă se poate, câteva nume (sau porecle) din acel sat și am motiv să merg cu cei mici în prospecțiune. Va fi ca o mică aventură polițistă pentru ei. Eu nu am fost niciodată polițist, dar poate aflu acum, la 40 de ani, ce Sherlock Holmes zace în mine. 
 
Punctele strategice parcă erau: biserica, frizeria, poștașul, nu ? 
 
Apropo de Sherlock Holmes, un banc bun: 
Sherlock Holmes & Dr. Watson 
Sherlock Holmes si Dr. Watson, pe munte, cu cortul. Noaptea, Sherlock se trezeste, ii da un ghiont lui Watson si il intreaba: 
- Watson, uita-te pe cer si spune-mi ce vezi. 
- Vad milioane si milioane de stele. 
- Si ce iti indica tie chestia asta? 
- Pai, din punct de vedere astronomic imi indica faptul ca exista milioane sau chiar miliarde de galaxii; din punct de vedere astrologic, Mercur este in zodia Racului; din punct de vedere temporal, este aproximativ ora 3:15 iar dpdv meteorologic, se pare ca maine vom avea o zi exceptionala. Dar spune-mi Sherlock, tie ce-ti indica asta? 
- Watson, dobitocule, ne-au furat cortul..... 
 
Mda, având în vedere că sunt docto, cred că semăn mai mult cu Watson... 
			
		 |