View Single Post
  #37  
Vechi 25.02.2011, 10:58:10
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Din nefericire asa se pare....iar Mihnea Dragomir ti-a raspuns mai sus PERFECT ! Habar n-ai ce inseamna mandria de a fi roman....asta asa , printre altele....Si conteaza si numele si MODALITATEA e exprimare...ca nu stai cocotat pe nori , iar ceilalti sunt biete "furnici"..clujanule....Sa nu mi-o iei in nume de rau....In loc de EU e mai bine sa inveti sa pronunti si NOI...Numai bine!
De la inceput threadul n-a fost bun... realizarile personale ale cuiva nu releveaza faptul ca e roman... sau ca a facut-o din dragoste pentru Romania... nici nu releva faptul ca e patriot...pot sa dau si exemple, dar in fine...
Iar Mihnea a facut un oarecare mesaj pe care eu efectiv nu l-am inteles... adica de cand se compara dragostea de Dumnezeu cu cea pentru poporul roman? Cat despre intrigile care pesemne ar fi la cauza motivului postarii mele, daca tu crezi asta, in fine e treaba ta... mie nici macar nu mi-a trecut prin cap asa ceva... am zis, si ma repet, e doar o chestie lamentabila sa te mandresti cu realizarile cuiva, prin faptul ca esti roman... cat despre a face lucrurile din patriotism... asta, cred ca e mai degraba o problema, decat o calitate... Si iarasi, calitatea de a fi roman, nu are nici o legatura cu calitatea de a... escalada un munte, a castiga la olimpiade etc... asta e o logica defectuoasa... sa presupui ca daca o persoana apartenenta la un grup de persoane daca are o sumedenie de calitati, atunci intreg grupul are sau aceeasi sumedenie sau cateva din sumedenia de calitati... cand grupul in sine nu ti-a dovedit nimic...
Cat despre modalitatea de exprimare, consider absolut ne-necesara cu privire la acest subiect comercial si lipsit de valoare... plus ca atunci cand vorbesc de o parere personala, atunci e chiar foarte indicat sa folosesc eu si nu noi, ca astfel induc lumea in eroare, si in plus nu mi-e frica de parerile mele... pentru ca nu mi se pare sa gandesc gresit, sau sa am o parere paralela cu realitatea... eu mai degraba as intreba, care e realitatea? dupa cine?
Daca nu imi place ca sentimentul meu national sa fie dictat de cineva, ca de exemplu mass-media, asta e problema mea...
Iar cat despre faptul ca locul unde locuiesc ar avea ceva de a face cu "calitatile" mele, iarasi, ai o logica defectuoasa...
Eu, mai degraba asa as pune intrebarea: cine sta cu capul cocotat in nori?
Ca sa fiu sincer nici nu ma intereseaza, nici nu ma afecteaza... eventual ma afecteaza superficialitatea... dar asta din modul meu personal de vedere, nu al nostru, ca nu sunt mai multi... :))
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Reply With Quote