View Single Post
  #14  
Vechi 04.07.2007, 10:05:51
crina_rodi crina_rodi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.07.2007
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de D.C.
Crina, orice iti vom spune noi atat timp cat nu vrei vrea sa accepti ca a face dragoste (SEX) fara cununie este curvie, sunt convins ca nu vei tine cont de sfaturile primite. Te intreb sincer constinetizezi ca este pacat? Daca nu, nu are rost aceasta discutie. Ea nu reprezinta decat o justificare a pacatului tau. Daca vrei intr-adevar ajutor atunci mergi spovedeste-te si tine cont de sfaturile primite.
Iti raspund sincer: constientizez ca traiesc in pacat, sau m bine-zis c-am trait in pacat cat am fost casatorita,ptr ca n-am avut oficiata decat o logodna religioasa si preotul m-a lamurit ca oricum a fost un pacat cununia civila fara o cununie religioasa p care n-am m apucat s-o fac...din motive p care le-am postat p alt topic-unde mi-ar placea, daca vrei, sa-mi raspunzi si-acolo, ptr ca acolo mi-am spus eu :rolleyes:of-ul.deci, sincer, constientizez si accept ce spui tu. Intrebarea mea de-aici insa, era, cred, legata cumva d topicul prezent, adica incercam sa-nteleg ce inseamna, ce presupune, de fapt juramantul acela cu 'pana cand moartea va va desparti', daca acest juramant presupune ca cei doi vor fi -cum spune topicul- 'impreuna pentru totdeauna' sau nu. daca moartea ii desparte pe cei doi ori nu,daca ei vor fi impreuna in Imparatia Cerurilor intr-un fel aparte, sau acolo suntem cu totii impreuna fara sa m fim 'perechi', 'soti' etc. Adica ramanem 'soti', apartinem si dupa moarte unul altuia, sau nu, de vreme ce juramantul vizeaza doar perioada de pana-n momentul mortii. ce consecinte are acest juramant in viata de apoi? ma bucur sa vad deja c-am primit lamuriri. Asta incercam sa pricep cu privire la sensul cununiei, imi pare rau daca m-am facut inteleasa gresit...:(
Reply With Quote