View Single Post
  #178  
Vechi 07.03.2011, 01:21:58
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Greseala aceasta pe care o faci tu acum spunind ca persoanele a caror miride sunt doar in mod virtual in comuniune cu Hristos a facut-o acum aproape 1 ani si Ory criticind insa taina cununiei si facind o proasta paralela intre cununia a doi mireni , pe care o credea autentica, si ,,taina" calugariei prin care o calugarita devine mireasa lui Hristos pe vecie dar in mod virtual . Ei i-a raspuns atit de frumos fratele Mihnea Dragomir incit am si copiat acel raspuns .
Acum vad ca iti ceri dreptul la greseala , la apostazie !
Sora , daca tu crezi ca in sfintu potir Hristos este in mod virtual sau daca de asemenea crezi ca miridele sunt virtuale sau ele reprezinta virtual pe respectivul atunci poti sa-ti iei ortodoxia ta in bat si sa te duci sa le-o arunci la usa la cei care te-au invata asa deoarece te-au inselat .
Noi nu ne impartasim virtual, noi nu mincam piine si vin , ci noi cu adevarat ne impartasim cu trupul si singele lui Hristos .
Cel pt. care se scoate mirida se imparatseste in duh cu Hristos iar aceasta impartasanie nu este o gluma caci ,,...duh este D.zeu si in duh si adevar trebuie sa ne rugam lui" iar ,,omul are duh dintru zamislirea lui". Nu este o alegorie sau o virtualitate ci un adevar cit se poate de real .

Daca tu crezi ca toate acestea-s virtuale(adica nu exista in realitate) apoi poti crede tot ce vrei tu despre orice !
Poate ca nu a fost bun cuvantul virtual, ar fi trebuit sa zic potential.
Imi dadeam seama chiar in momentul in care scriam ca o sa interpretezi gresit acest cuvant dar nu am mai apucat sa ilm schimb (copiii.. cred)
Si chiar asa, nu am zis ca impartasania in general ar fi virtuala.

In potir se pun miridele celor care s-ar putea, potential, impartasi cu Hristos. Adica ortodocsii. Ca nu sunt, poate, capabili in momentul de fata, este altceva.
Doar nu vrei sa spui ca atunci cand pui mirida unui om in potir, este acelasi lucru ca si cum s-ar fi impartasit? Nu este, ca altfel ar trebui sa verifici si daca s-a spovedit si si-a citit rugaciunile, daca nu s-a certat ieri cu vecinul etc.

Da, este un subiect aparte asta: ce fel de impartasanie este aceasta, a celor ale caror miride le punem in potir? Ca desigur, nu este doar virtuala. Nu stiu cum anume s-ar putea defini in cuvinte. Este un fel de partasie prin noi, asa cum este si rugaciunea pentru altii, numai ca mai puternica.

PS Ma retrag de pe forum pe perioada postului. Va cer iertare tuturor daca v-am suparat prin postarile mele cam acide sau v-am socat inutil.
Mie in orice caz imi provoaca prea multa suparatre unele discutii, si trebuie sa invat sa ma detasez.
Post binecuvantat!
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)

Last edited by Fani71; 07.03.2011 at 01:27:24.
Reply With Quote