View Single Post
  #27  
Vechi 11.03.2011, 12:08:27
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Asta am observat si eu.
Intrevad o miscare aproape "ascetica", avand insa drept prim obiectiv conservarea trupului, iar nu despatimirea de pofte si patimi.
Pentru o silueta "perfecta", unele femei concureaza pana si cu cei mai mari asceti ai pustiei.
Mai vad si barbati care adopta un oarecare ascetism in vederea "conservarii" trupului si a unei sete de superioritate fata de restul.
Conservarea trupului nu e ceva rău ci bun pentru că acest trup îl vom avea și în veșnicie. Vegetarianismul, mai ales veganismul înseamnă sănătate sufletească și trupească. Cam toate bolile provin din alimentația pe bază de produse animale. Iar sufletește, eliberarea de aceste produse aduce, pe lângă pace și bucurie, o trezvie a minții deosebită. Este o diferență de la moarte la viață între viața unui omnivor și a unui vegetarian, dar asta nu o știu decât cei ce au trăit un timp așa. A vorbi împotriva vegetarienilor denotă pizmă și crează sminteală.

Iar despătimirea o facem tot pentru noi, pentru fericirea noastră, pentru că patimile sunt mecanisme distructive. De fapt și slujirea lui Dumnezeu urmărește același obiectiv, binele propriu, prin atragerea milostivirii Lui.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote