View Single Post
  #860  
Vechi 12.03.2011, 15:16:00
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Asadar, daca erau vreo 10 povestiri sau intamplari cu morti, la toate spuneau adeventistii ca Dumnezeu i-a inviat pe acestia.
Din fericire, există o singură povestire de felul acesta, altfel cine știe ce dogmă mai inventa B.O. Dacă Hristos repeta parabola lui Iotam (Jud.9,7-15), acum Biserica Ortodoxă ținea slujbe de pomenire a fagilor și stejarilor.
Ce s-a întâmplat pe Muntele Schimbării la Față, este un lucru real, nu povestire ori parabolă.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
"azi vei fi cu mine in Rai", nu stiu daca aici sau pe forumul catolic am auzit o explicatie ilara a unui adventist care spunea ca dupa azi e virgula de fapt.
Virgula aceea e subînțeleasă, căci în originalul grecesc nu se folosesc virgulele, nici măcar despărțirea în cuvinte.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Pentru ortodocsi sau ceilalti ce nu sunt adventisti sau martori, mai avem invierea lui Lazar
Apropos de învierea lui Lazăr, de unde l-a chemat la viață Iisus? Din ceruri, din talpa Iadului, ori pur și simplu din peștera-mormânt în care fusese depus?

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
La 1 regi, cap 28. " 3.Murind Samuel, l-a plâns tot Israelul și l-au îngropat în Rama, cetatea lui.
11. Atunci femeia a întrebat: "Pe cine să-ți scot?" Răspuns-a el: "Pe Samuel să mi-l scoli!"
14. "Ce înfățișare are?" a întrebat-o regele. Ea a răspuns: "Iese din pământ un bărbat foarte bătrân, îmbrăcat cu o haină lungă". Atunci a cunoscut Saul că acela este Samuel și a căzut cu fața la pământ și s-a închinat.
15. A zis Samuel către Saul: "Pentru ce mă tulburi, ca să ies?" Iar Saul a răspuns: "Îmi este tare greu; Filistenii se luptă împotriva mea, iar Dumnezeu S-a depărtat de mine și nu-mi mai răspunde nici prin prooroci, nici în vis, nici în vedenie; de aceea te-am chemat, ca să mă înveți ce să fac".
16. A zis Samuel: "La ce mă mai întrebi pe mine, dacă Domnul S-a depărtat de tine și S-a făcut vrăjmașul tău?
17. Domnul face ceea ce a grăit prin mine: Va lua Domnul domnia din mâinile tale și o va da lui David, aproapele tău.
18. Deoarece tu n-ai ascultat glasul Domnului și n-ai împlinit iuțimea mâniei Lui asupra lui Amalec, de aceea Domnul face aceasta cu tine acum. "

Sunt sigur ca adventistii au o explicatie pentru toate, dar cine vrea sa auda povestrile lui Ellen White?
Pentru fragmentul acesta, nu e nevoie să fi adventist ca să poți da o explicație validă. E suficient să nu fi spiritist ori satanist. Cum să învie din morți o vrăjitoare care lucrează cu puterea diavolului? Satana s-a folosit de vrăjitoare ca medium spiritist pentru a-l amăgi pe apostaziatul rege al lui Israel. Așa ajung amăgiți de diavolul toți care cred în fantome și duhuri vii ale oamenilor morți!