View Single Post
  #113  
Vechi 15.03.2011, 17:15:23
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeta florica Vezi mesajul
De ce sa fie oare asa mare pacat daca ma opresc si intru intr.o biserica catolica ,eu fiind ortodoxa ?Probabil in romania gandeam si eu la fel ,n.as fi intrat pentru ca erau destule ortodoxe .Dar cand e mai aproape de mine una catolica, intru si nu cred ca e ceva rau ca ma asez pe o banca, in liniste si ma rog.
Este oprit de canoane astfel de lucruri, deci e păcat. Pentru că e și o prostie, că se promovează mult ecumenistmul acesta, în lume. De parcă Dumnezeu ar fi la fel cu dumnezeul sectanților, până la Allah, și mai știu eu ce zei...


Citește Singur Ortodoxia de Arsenie Papacioc, Călăuză în credința ortodoxă de Cleopa. Aceștia îți vor spune și de ce, mai pe larg și mai bine decât cineva de pe forumuri.



Da, chiar dacă te miri, e păcat. Eu așa zic. Oricât la neîndemână e o biserică ortodoxă, aceea e bine de căutat, oricâte biserici catolice ar fi la îndemână. Mult mai mult va primi și va prețui Dumnezeu dacă te vei ruga în biserica ortodoxă decât în cea catolică, oricât ar semăna de bine. Iar dacă nu ai la îndemână biserică ortodoxă, liniștește-te și te roagă acasă. Nu pățești nimic dacă nu mergi la biserica ce este catolică.
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Reply With Quote