View Single Post
  #916  
Vechi 21.03.2011, 10:55:24
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Zice că nu știe (și o repetă de două ori în vers. 2 și 3), și această incertitudine dumneata mi-o prezinți sub formă de dogmă. Hai să fim serioiși! Eu am cerut versete certe și care să se refere la "nemurirea sufletului" și la "despărțirea sufletului de trup" Versetele de mai sus nu se referă nici la una, nici la alta.

Păi tocmai aici e problema, că nu e clar. Din ce declară apostolul (vers.1), se pare că a fost o viziune. Dumneata când vizionezi la TV nenorocirile din Japonia, te deplasezi "în trup" acolo? Ori se deplasează "sufletul" (în accepțiune ortodoxă) dumitale până acolo?

În privința subiectului nostru, nu mi se pare deloc... Se bâlbâie cei care confundă duhul cu sufletul (conferindu-le amândurora rațiune, simțire și viață proprie) și care văd sufletul despărțindu-se de trup ba la moarte, ba în timpul vieții (cazul relatat mai sus).
Iar va axati pe faptul ca Sfantul nu stie, care nu are nicio importanta. Importanta are doar faptul ca Sfantul Apostol nu exclude posibilitatea sa fie rapit cu doar cu sufletul. Dar ca sa nu spun sigur ceea ce nu stiu, rapirea cu duhul poate fi si doar o viziune. Dar rapirea cu trupul e rapire cu trupul, ca nu mai are ce sa insemne. Asadar Sfantul spune ca a fost rapit la al treilea cer. Mai departe spune ca nu si-a dat seama daca era cu trupul sau era rapit cu duhul. La rapirea cu duhul poate insemna si ca a avut o viziune, sau ca a fost rapit doar cu sufletul.

Nu mai stiu unde mi-ati scris de dovezi. Dovezile sunt clare, indiferent de explicatiile puerile ale adventistilor, valabile cel mult pentru cei de la gradinita. De exemplu pasajul cu "azi vei fi cu mine in Rai" e fara logica cum l-ar prezenta adventistii. Adevarat iti spun inseamna ca se adreseaza la timpul prezent, nu mai are niciun rost adaugarea "azi", ca doar nu putea spune "adevarat iti spun maine". Iti voi spune ar fi sugerat timpul viitor, iar iti spuneam trecutul. Dar stim ca fermierul, capitanul si mediumul nu prea aveau multa carte, ca sa nu mai vorbim de studii teologice.

V-am mai dat doua citate, vad ca nu ati raspuns. Iata la un alt citat o interpretare mai clara care apare in Luca, cap. 20. Iisus le zice saducheilor ca lui Moise Dumnezeu i-a zis ca e Dumnezeul lui Avraam, Isaac si Iacov, iar El nu e al celor morti, ci al celor vii.
In continuare: "38 Dar Dumnezeu nu este un Dumnezeu al celor morți, ci al celor vii, căci pentru El toți sunt vii." in Bilbia Cornilescu.
Iar in cea ortodoxa: "38.Dumnezeu deci nu este Dumnezeu al morților, ci al viilor, căci toți trăiesc în El."
Dar stim ca acestia erau morti de mult.

S-au dat citate mai mult decat edificatoare, si oricate s-ar mai da adventistii or sa inventeze orice scuze puerile. Pentru ca ei nu cred in spusele Mantuitorului si in Scripturi, ci doar in filozofia lor. Ca si preotii idolesti din trecut, de aceea singurul citat potrivit este ceea ce s-a intamplat in timpul Sfantului Ilie.
"24.Apoi voi să chemați numele dumnezeului vostru, iar eu voi chema numele Domnului Dumnezeului meu. Și Dumnezeul Care va răspunde cu foc, Acela este Dumnezeu". Și a răspuns tot poporul: "Bine ai grăit!"
27.Iar pe la amiază, Ilie a început să râdă de ei și zicea: "Strigați mai tare, căci doar este dumnezeu! Poate stă de vorbă cu cineva, sau se îndeletnicește cu ceva, sau este în călătorie, sau poate doarme; strigați tare să se trezească!"
Nu aveti niciun semn de la Dumnezeu, e doar filozofie. Iar filozofie nu ne intereseaza sa discutam.