View Single Post
  #2  
Vechi 31.03.2011, 22:42:10
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de alibaba Vezi mesajul
"da, cred ca exista o instanta divina superioara omului, dar nu ma complic acum cu religia, biserica si chestii de-astea" si aici intervine argumentul despre preotii corupti . Se vorbeste foarte mult despre preotii care cad in pacat, care se imbata, care aduna averi de pe urma credinciosilor care vin la biserica, si prin urmare oamenii refuza sa mearga sa stea de vorba cu un preot.
De multe ori imi doresc sa ii contrazic dar imi lipsesc contraargumentele pentru ca nici macar eu nu stiu de ce trebuie sa fac tot ceea ce fac. Cred in Dumnezeu si stiu ca din iubire pentru El trebuie sa ne sacrificam dar mintea mea vrea sa cunoasca esenta, motivul lucrurilor. Sper sa gasesc niste indicii, niste vorbe frumoase, niste lamuriri.
Parintele Arsenie Boca spunea asa:

"Orice DUHOVNIC , indiferent de bogatia, saracia,cultura mai putina sau chiar si saracia morala-este reprezentantul lui Dumnezeu, trimisul lui Dumnezeu pe pamant si credinciosii n-au nici un motiv de a-l ocoli.Darul acesta, al preotiei, e darul lui Dumnezeu si e in functie de Dumnezeu(atarna de Dumnezeu), el nu e in atarnare de omul care-L reprezinta pe Dumnezeu.Prin glasul slugii Sale(al preotului), Dumnezeu te iarta, fiindca sub patrafir, in fata Altarului, lui Dumnezeu te marturisesti.
Nu de la tine se cer calitatile preotului; de la tine se cere cainta din inima si vointa de a te indrepta!
Sunteti nemultumiti de proti?
Dar voi,oare,ce-ati facut pentru preoti, ca sa fiti mai multumiti?Cerut-ati de la Dumnezeu un copil macar, pe care sa-l inchinati slujirii lui Dumnezeu?Credeti ca vina o poarta numai ei,preotii?Ei sunt fiii vostri!Cum i-ati nascut,asa-i aveti.Ce le gasiti vina numai lor?
Va trebuie preoti mai buni?Nasteti-i!!
Iata, va spun ca tot poporul este raspunzator ca nu are slujitori mai stravezii spre Dumnezeu,mai ai Imparatiei lui Dumnezeu!
Poporul isi are in toate privintele povatuitorii pe care ii merita.
Repet: Va trebuie preoti mai buni?Nasteti-i!"
Reply With Quote