View Single Post
  #63  
Vechi 10.04.2011, 19:03:57
Lucemferre Lucemferre is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2011
Mesaje: 103
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
I-auzi la el inflexibil. Și ce flexibilitate vrei să-i oferi mătăluță diavolului? Că și cel mai mic compormis de-i creezi plăcerea să-l faci, vine și te face harcea-parcea.
Tocmai asta este despre ce vorbesc eu. Prin flexibilitate nu mă refer la promovarea desfrâului, a fumatului etc. E adevărat, am scris prost. Toleranță față de păcătos e ce voiam să spun. Adică preotul să dea dovadă de înțelegere când omul spune și mărturisește păcatul și nu să-i aducă în vedere chinurile iadului, ci iertarea lui Dumnezeu pe care a dobândit-o prin mărturisire. Tu ce crezi, că există un suflet de o putere colosală care se sălășluiește în interiorul trupului și care are o energie latentă undeva, acolo, așteptând să fie descoperită, care să pună capăt poftelor trupești? Un suflet tot o exista (nu vreau să cad cu convingerile în sfera protestanților, dar nici nu exclud varianta ca tot ceea ce ne definește pe pământ se află în creier), dar deocamdată el funcționează datorită creierului. Dependența (sau patima, în termeni teologici) este urmare a influenței dopaminei asupra sistemului limbic. Se creează niște sinapse între neuroni în acea arie, mediate de dopamină, care dau naștere unor sentimente de dorință față de acea activitate. Pentru că creierul a aflat că acea activitate îi produce plăcere (dopamina activează neuronii și începem să ne simțim bine). Nimic drăcesc sau ocult. Rugăciunea practic e un fel de terapie cognitivă prin care se activează centrii cenzurei pentru a elimina plăcerea.
Reply With Quote